اشتباهات کنکور ارشد 88

vahid2955

عضو جدید
سوال 101

سوال 101

این دو تا سوال رو بچه ها گفته بودند غلطه که به نظر من جواب سازمان درسته:
101 و 61:

این که شما گفتید اصلا به طول میله 2 ربطی نداره کاملا غلطه حالت خاص این سوال یک مکانیزم چهار میله ایه که به ازای طولهای مختلف میله ورودی و خروجی سه حالت وجود داره، به نظر شما اگر در این سوال طول میله ورودی 2cm باشه یا 20 cm فرق نمیکنه؟؟؟:redface::redface:
منظور از قفل نشدن اینه که میله 2 میتونه 360 درجه دوران کنه بنابراین اکه طول میله 2 از یک حد خاصی بزرگتر باشه ایا به نظرت میتونه 360 بزنه؟؟توجه کن که گفته در بخشی از حرکتش قفل میکنه یعنی میله 2 نمیتونه 360 بزنه پس قطعا به طول میله 2 بستگی داره.:)

تنها راه فهمیدنش اینه که یه جوونمرد پیدا شه به working model این مکانیزمو بکشه.احتمالا خودم هفته دیگه بکشمش.
به هر حال به خاطر یه گزینه نیمه درست یه غلط برای ما دراومده:cry::cry:

bsh_mech

عضو جدید
تمام دوستان میگن که در سوال 90 جواب سازمان درسته
و استدلالشون هم اینه که در مخارن کروی هر 2تا تنش برابر است
من اصلا کاری به این سوال ندارم
یکی جواب منو بده .
طبق استدلال دوستان :
اگه یک مخزن کروی داشته باشیم و فشار داخل اون را به سمت بینهایت ببریم
1-طبق تئوری ترسکا مخزن هیچ گاه Fail نمیشود
2-طبق تئوری حداکثر تنش نرمال با رسیدن تنش به تنش تسلیم مخزن Fail میشود
3-طبق تئوری ون میسز با رسیدن تنش به یک تنش معادل مخزن Fail میشود
پس چطور امکان داره از هر سه معیار به یک جواب برسیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
--------------------------------------------------------------------------------------------
حدس من اینه که همه دوستان میخواهند مسئله را تنها با استناد به شکل برهم نهی سه معیار حل کنند . در این سوال فکر کنم همچین طرز تفکری اشتباه باشه !!!!!!!!!!!
-------------------------------------------------------------------------------------------
اصلا چرا بحث شک دار بکنیم
همه این سوال را دارند بییاید با یک فشار دلخواه ضریب اطمینان را با هر سه معیار بدست بیاریم و با هم مقایسه کنیم
برای اینکه همه یک جور حل کنیم ابعاد را اینجوری در نظر بگیرید :
شعاع کره 100 سانتیمتر
ضخامت 4 میلیمتر
حد تسلیم 650 مگاپاسکال
و فشار دلخواه 1000 پاسکال
------------------------------------------------------------------------------------------
هر کسی تونست ضریب اطمینان یکسان , از این سه معیار بدست بیاره جایزش پیش من محفوظه:biggrin:
-----------------------------------------------------------------------------------------
بازم میگم اشتباه اکثر دوستان اینه که تنش شعاعی داخلی را در نظر نمیگیرند !!!!!!!

vahid2955

عضو جدید
یکی جواب منو بده .
طبق استدلال دوستان :
--------------------------------------------------------------------------------------------
حدس من اینه که همه دوستان میخواهند مسئله را تنها با استناد به شکل برهم نهی سه معیار حل کنند . در این سوال فکر کنم همچین طرز تفکری اشتباه باشه !!!!!!!!!!!
-------------------------------------------------------------------------------------------
همه این سوال را دارند بییاید با یک فشار دلخواه ضریب اطمینان را با هر سه معیار بدست بیاریم و با هم مقایسه کنیم
شعاع کره 100 سانتیمتر
ضخامت 4 میلیمتر
حد تسلیم 650 مگاپاسکال
------------------------------------------------------------------------------------------
هر کسی تونست ضریب اطمینان یکسان , از این سه معیار بدست بیاره جایزش پیش من محفوظه:biggrin:
-----------------------------------------------------------------------------------------

دوست عزیز حالت پیش فرض در مسائل استوانه و کره جدار نازک اینه که فشار p - را در نظر نمی گیرن مگر اینکه تو صورت سوال خودش بگه ،اگر تو صورت سوال گفته بود روی جدار داخلی(که مشابهش تو یکی از کنکورها بوده) حرف شما درست بود.نظرت راجع به سوال 101 چیه؟

bsh_mech

عضو جدید
دوست عزیز ما که چیزی نگفتیم
من یه سوال دادم به شما دقیقا مثل سوال کنکور
شما لطف کن و حلش کن و ثابت کن که از هر سه معیار به یک جواب میرسیم
اگه به استدلال من شک داری میتونی بری و بخش stress / failure theories را از هند بوک pressure vessel design manual که در مورد همین موضوع و مخازن جدار نازک کروی و استوانه ایی بحث کرده و حتی مثال عددی هم زده مطالعه کنی
اما فکر کنم اگه سوال من را حل کنی همگی زودتر به جواب برسیم
منتظر جواب شما دوستان هستم !!

bsh_mech

عضو جدید
در مورد سوال 101 هیچ نظری ندارم
چون گرایش من ساخت و تولید است

ahmadkntu

کاربر فعال
سوال 67

سوال 67

دوست عزيز darkoob
در مورد سوال 67

با توجه به شکل نیازی به تغییر قطر نیست لذا :
چون گفته تعداد لوله ها 2 برابر میشه پس با ثابت بودن دبی سرعت در لوله ها نصف میشه بنابراین h نیز کاهش پیدا میکنه و در نتیجه با ثابت بودن سطح تبادل حرارتی مقدار انتقال حرارت کاهش پیدا می کنه.

ahmadkntu

کاربر فعال
سوال 90

سوال 90

روی این سوال هیچ شکی نیست که غلط باشه وکاملاً درسته
من در این مورد با خیلی از بچه ها که صحبت کردیم همه این رو میگن

ahmadkntu

کاربر فعال
سوال 101

سوال 101

در مورد سوال 101 هم همیشه بایستی با توجه به شکل داده شده درجه ی مکانیزم رو تعیین کرد و لذا مجاز نیستیم که بگیم چون با تغییر طول مکانیزم میتونه قفل کنه درست نیست چون در این صورت ختی یک مکانیزم 4 میله ای هم اگر با طولهایی طراحی بشه که از همون لحظه اول قفل کنه و نتونه حرکت کنه دلیلی نمی شه که همه ی 4 میله ای ها قفل میشن

لذا با همین شکلی که کشیده باید تحلیل انجام بشه

بنابراین با ورودی w براحتی دیده میشه که مکانیزم 1 درجه هست

• Like
واکنش ها: floe

darkoob

عضو جدید
دوست عزيز ahmadkntu
در درس مبدل سيال تمام سطوح لوله هاي داخلي رو احاطه ميكنه. لذا بايد همه سطوح رو محاسبه كرد. در شكل شما نقش لوله هلي داخلي چيست و با كجا تبادل حرارت ميكنند؟ اگر سيال مجزا از لوله هاي داخليست اضافه كردنشون چه فايده اي داره؟ شايد سوال گنگه!!

shabyshaby

عضو جدید
یکی جواب منو بده .
طبق استدلال دوستان :
شعاع کره 100 سانتیمتر
ضخامت 4 میلیمتر
حد تسلیم 650 مگاپاسکال
من با شما موافقم ،درسته که با هر سه معیار یکی در میاد ولی بنا به تجربه ی عملی که دارم معیار حداکثر تنش محوری برای مخازن کروی ( حتی جدار نازک) منسوخ بوده و استفاده نمیشه. این مطلب تو هندبوک ها هم اشاره شده.معمولا برای این مسائل از دو معیار ترسکا و فون مایسز استفاده میشه و از اونجا که حداکثر فشار داخله مورد نظره معیار فون مایسز که کمتر محافظه کاره جواب مسئله ست.

shabyshaby

عضو جدید
بچه ها من درصدام تو هوافضا اینه:
زبان 60
ریاضی 25
آئرودینامیک 20
کنترل 20
سازه 60
به نظرتون شانسم واسه قبولی شبانه یا روزانه فردوسی چقدره؟

vahid_kamali

عضو جدید
زبان 60
ریاضی 25
آئرودینامیک 20
کنترل 20
سازه 60

با سلام
درصدای منم تو هوا فضا اینه
زبان 5
ریاضی 70
آیرودینامیک 15
کنترل 15
سازه 25

به نظر شما رتبه من حدودی چند میشه؟

bsh_mech

عضو جدید
سوال 90

سوال 90

دوست عزیز ahmadkntu و بقیه دوستان :
من سوال 90 را به شکل دیگری از همتون پرسیدم
بجای اینکه بدون دلیل موجه , فقط اصرار کنید که جواب سازمان درسته ( حتی اگه کل دوستانتون هم بگن ) بیاید و سوالی که من مطرح کردم را جواب بدید و خیال همه را راحت کنید
اگه توانستید ثابت کنید که ضریب اطمینان از هر سه معیار یکی میشه حق با شماست
راه حل را یا بفرستیت یا بطور کامل شرح بدید

vahid2955

عضو جدید
در مورد سوال 101 هم همیشه بایستی با توجه به شکل داده شده درجه ی مکانیزم رو تعیین کرد و لذا مجاز نیستیم که بگیم چون با تغییر طول مکانیزم میتونه قفل کنه درست نیست چون در این صورت ختی یک مکانیزم 4 میله ای هم اگر با طولهایی طراحی بشه که از همون لحظه اول قفل کنه و نتونه حرکت کنه دلیلی نمی شه که همه ی 4 میله ای ها قفل میشن

لذا با همین شکلی که کشیده باید تحلیل انجام بشه

بنابراین با ورودی w براحتی دیده میشه که مکانیزم 1 درجه هست

احمد آقا شما قفل کردن ناشی از درجه ازادی صفر رو با قفل کردن در بخشی از حرکت اشتباه گرفتی:smile: اگر درجه ازادی صفر بود که مکانیزم از اول حرکت نمی کرد(مگه دینامیک ماشینو با جعفری پاس نکردی؟؟ ;)) در این که درجه ازادی یکه شکی نیست ولی حرف من اینه که اصلا درجه ازادی به ورودی ربطی نداره که تو اینجا اونو به ورودی میله 2 مقید کرده :):)

در مورد مبدل همتون به داخل لوله ها گیر دادید و با سیال داخل پوسته کاری ندارید به نظر من زیاد شدن لوله ها روی سیال بیرون تاثیر داره زیرا به دلیل کم بودن سرعت جریان قطعا ارام و توسعه یافتس در هر دو حالت، بنابراین با کم شدن قطر h قطعا زیاد میشه و به سرعت ربطی نداره!!!اینو که قبول دارید؟؟

floe

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
در مورد سوال 75 باید بگم که این سوال رو من بیش از چند بار حل کردم و از استاد خودم هم پرسیدم و ایشان نیز گفتند که گزینه سازمان غلط بوده و گزینه ای که شامل عبارت زیر است درست است یعنی
(WL^2)/3

آخرین ویرایش:

ahmadkntu

کاربر فعال
جناب vahid2955

جناب vahid2955

در مورد سوال 67
بالفرض اینکه حرف شما درست باشه (که عمراً !!!)
شما می گید که با توجه به ثابت بودن سطح(A=n*pi*D*L) و 2 برابر شدن تعداد لوله ها بایستی قطر لوله ها پس بایستی قطر نصف شود اما یک مشکلی که داره اینه که چون
دبی(m=n*V*pi*D^2) ثابت می مونه لذا بایستی سرعت 2 برابر بشه که این نشون می ده قطعاً نبایستی قطر تغییر بکنه چون n هم 2برابر میشه و از روی رد گزینه ها هم میشه فهمید گزینه ی 2 غلطه و حتماً سرعت نصف میشه لذا همونطور که قبلاً هم گفتم با کاهش سرعت جریان و ثابت بودن قطر و ثابت بودن سطح تبادل حرارت پر واضح
خیلی ساده ست که انتقال حرارت کاهش می یابد

امیدوارم قانع شده باشی که غلط زدی (آخرین بارت باشه با یک سیالاتی بحث می کنی جامدا...ی!!)

اما در مورد سوال 101
خوبه که خودتم موافقی که مکانیزم یک درجه هست پس گزینه 4 و 1 که احمقانه هست(مثلا اگر به یک مکانیزم 1 درجه 4 میله ای به 2 تا از میله ها ورودی بدیم تابلو که مکانیزم حرکت نمی کنه لذا چون اینجا هم 1 درجه هست >> گ4 غلط.)
اما می مونه گزینه 2 و 3
قفل کردن شرایطی داره که بایستی طول میله ها مقدار خاصی باشه

***** میله های 3 و 4 و 5 یک مثلث رو تشکیل می دن پس یک جسم صلب محسوب می شن بنابراین میله های 3 و 4 رو میشه حذف کردحالا خوب مکانیزم رو نگاه کن بازم مکانیزم قفل می کنه!!!! من هیچی نمی گم خودت چی میگی!!!

مهم تر از همه اینکه من دینامیک ماشین رو با موسویان پاس کردم مهندس!!!

قانع شدی...

• Like
واکنش ها: floe

فلاح

عضو جدید
سوال 67

سوال 67

به نظر منم 67 افزایش جوابش میشه
تعداد لوله ها زیاد میشه درهمی زیاد میشه h هم زیاد میشه!!!!!!!!!!:surprised:

فلاح

عضو جدید
سوال 67

سوال 67

تعداد لوله ها که زیاد بشه درهمی زیاد میشه در نتیجه h , و انتقال هم زیاد میشه!!:surprised:

mds_eng

کاربر فعال
در مورد سوال 113 :​

با دقت در این سوال به چند نکته میتوان پی برد

1-به مدل دستی یا ماشینی بودن برقو اصلا اشاره ای نشده

2-به جهت حرکت ( راستگرد یا چپ گرد ) دست اشاره ایی نشده

3-در گزینه 3, برقو مارپیچ با لبه مستقیم چه شکلی میتواند داشته باشد ( اگر منظور از لبه مستقیم زاویه براده صفر میباشد که این پارامتر در کلیه برقوها بوده و اگر صاف و مستقیم بودن لبه ها مد نظر باشد پس کلمه مارپیچ اینجا چکار میکند )​

و اما تحلیل سوال :

سوراخ ته بسته است پس باید کاری کرد که برقو به پایین کشیده نشود

در برقو کاری دستی چنانچه جهت حرکت دست و پیچش لبه های برنده برقو یکسان باشند برقو بطرف داخل سوراخ کشیده میشود

بطور مثال : ( برقو مارپیچ راستگرد با جهت حرکت راستگرد , دست , و به همین ترتیب برقو مارپیچ چپ گرد با جهت حرکت چپ گرد , دست , باعث میشوند که برقو بطرف داخل سوراخ کشیده شده و با انتهای بسته سوراخ برخورد کند و امکان شکستن و یا گیر افتادن برقو وجود دارد )

پس باید در برقو کاری دستی جهت حرکت دست و پیچش لبه های برنده برقو یکسان نباشند

در نتیجه هم گزینه 1 ( برقو مارپیچ چپ گرد در صورت راستگرد بودن حرکت دست ) و هم گزینه 2 (برقو مارپیچ راستگرد در صورت چپ گرد بودن حرکت دست ) میتوانند صحیح باشند

به همین دلیل میبایست در متن سوال به جهت حرکت دست اشاره میشد

حال که در متن سوال به جهت حرکت اشاره ایی نشده پس میتوان نتیجه گرفت که برقو کاری ماشینی بوده

و برای این حالت ( برقو کاری ماشینی ) از هر سه مدل برقو میتوان استفاده نمود

در نتیجه گزینه 4 صحیح است​

یعنی چی که برقو به طرف داخل کشیده میشه؟ پس اینجا سه نظام چه کارس؟
از اون جایی که گفته سوراخ مسدود پس حتما باید مارپیچ باشه و چون برقو ها ی ماپیچ فقط راستگردند (چپگرد نداریم) گزینه ی 2 درسته:D

solidman

عضو جدید
سوال 98 ارتعاشات
به نظر من دارد-دارد درسته
چون خود زاویه آلفا به سرعت زاویه ای بستگی دارد
البته منم تو کنکور اشتباه زدم

آخرین ویرایش:

vahid2955

عضو جدید
در مورد سوال 67
بالفرض اینکه حرف شما درست باشه (که عمراً !!!)
شما می گید که با توجه به ثابت بودن سطح(A=n*pi*D*L) و 2 برابر شدن تعداد لوله ها بایستی قطر لوله ها پس بایستی قطر نصف شود اما یک مشکلی که داره اینه که چون
دبی(m=n*V*pi*D^2) ثابت می مونه لذا بایستی سرعت 2 برابر بشه که این نشون می ده قطعاً نبایستی قطر تغییر بکنه چون n هم 2برابر میشه و از روی رد گزینه ها هم میشه فهمید گزینه ی 2 غلطه و حتماً سرعت نصف میشه لذا همونطور که قبلاً هم گفتم با کاهش سرعت جریان و ثابت بودن قطر و ثابت بودن سطح تبادل حرارت پر واضح
خیلی ساده ست که انتقال حرارت کاهش می یابد

امیدوارم قانع شده باشی که غلط زدی (آخرین بارت باشه با یک سیالاتی بحث می کنی جامدا...ی!!)

اما در مورد سوال 101
خوبه که خودتم موافقی که مکانیزم یک درجه هست پس گزینه 4 و 1 که احمقانه هست(مثلا اگر به یک مکانیزم 1 درجه 4 میله ای به 2 تا از میله ها ورودی بدیم تابلو که مکانیزم حرکت نمی کنه لذا چون اینجا هم 1 درجه هست >> گ4 غلط.)
اما می مونه گزینه 2 و 3
قفل کردن شرایطی داره که بایستی طول میله ها مقدار خاصی باشه

***** میله های 3 و 4 و 5 یک مثلث رو تشکیل می دن پس یک جسم صلب محسوب می شن بنابراین میله های 3 و 4 رو میشه حذف کردحالا خوب مکانیزم رو نگاه کن بازم مکانیزم قفل می کنه!!!! من هیچی نمی گم خودت چی میگی!!!

مهم تر از همه اینکه من دینامیک ماشین رو با موسویان پاس کردم مهندس!!!

قانع شدی...
نرود میخ آهنین در سنگ(سیالاتی) اکبر

vahid2955

عضو جدید
زبان 60
ریاضی 25
آئرودینامیک 20
کنترل 20
سازه 60
به نظر من رتبه تون از ..0 تا بیشتره
که باهاس می تونی شبانه کابل قبول بشی
ببخشید بابل
نخواستی بیا حمام فین:biggrin:

bsh_mech

عضو جدید
یعنی چی که برقو به طرف داخل کشیده میشه؟ پس اینجا سه نظام چه کارس؟
از اون جایی که گفته سوراخ مسدود پس حتما باید مارپیچ باشه و چون برقو ها ی ماپیچ فقط راستگردند (چپگرد نداریم) گزینه ی 2 درسته:D

1- برقو به طرف داخل کشیده میشه یعنی بصورت دستی برقو کاری رو انجام بدیم و بدون این که نیروی محوری به برقو وارد کنیم در اثر گردش برقو , برقو خودش را به داخل سوراخ میکشد در نتیجه در این حالت سه نظام در کار نیست چون سه نظام تنها در برقو کاری ماشینی وجود داره
2- یک سری برو تو بازار بزن تا باچشم خودت برقو مارپیچ چپ گرد را هم ببینی

darkoob

عضو جدید
خوب پس قطر نصف ميشه ديگه. hd/k هم كه ثابته. پس h زياد ميشه. سرعت هم كه قبلآ بحث شد كه دوبرابر ميشه.

حسين 1966

عضو جدید
راه حل سوال 75 رو ببینید شما هم نظر بدید

با سلام
منم با شما موافقم . من از طريق رسم دياگرام نيروي برش و لنگر خمشي به همين جواب رسيدم نمودار نيروي برشي يه تابع درجه دوم شبيه به کسينوسه و لنگر خمشي هم تابع درجه سومي شبيه سينوس در مي آد که در x=L حداکثر گشتاور رو داريم (سطح زير v-x در اين فاصله 2/3*wl/2*l که مي شه يک سوم wl^2)البته دياگرام چند روز پيش يکي از بچه ها در اين سايت که گزينه wl^2/2 رو گفته بودند به وضوح غلطه

حسين 1966

عضو جدید
خوب پس قطر نصف ميشه ديگه. hd/k هم كه ثابته. پس h زياد ميشه. سرعت هم كه قبلآ بحث شد كه دوبرابر ميشه.

تعداد لوله ها که زیاد بشه درهمی زیاد میشه در نتیجه h , و انتقال هم زیاد میشه!!:surprised:

با سلام
در مورد قسمت اول اين سؤال بايد گفت که دبي در ابتدا Q=N*V*A بوده و در حالت دوم هم شده Q=2N*V*A با توجه به ثابت بودن A و Q واضحه که سرعت بايد نصف شود اما در مورد قسمت دوم سؤال که بحث برانگيز شده بايد گفت جواب هر دو دسته افراد که به افزايش يا کاهش ميزان انتقال حرارت نظر داده اند درست است و اشکال از طراح سؤال بوده که در مورد N هيچ اشاره بيشتري نکرده در واقع اگر N کم باشد بحث زياد شدن درهمي اهميت مي يابد و انتقال حرارت زياد مي شود ولي اگر N نسبتاً زياد باشد دوبرابر کردن آن سبب ميشود که لوله هاي واقع در شعاع بزرگتر مانع انجام انتقال حرارت لوله هاي داخلي حتي به ميزان اوليه شان شوند لذا با ثابت بودن A انتقال حرارت کاهش مي يابد
به هر حال احتمالاً طراح در ذهنش "تعداد لوله زياد (که البته در چنين مبدل هايي مرسوم است )" بوده و لذا مي توان گزينه ايشان را پذيرفت .

mds_eng

کاربر فعال
1- برقو به طرف داخل کشیده میشه یعنی بصورت دستی برقو کاری رو انجام بدیم و بدون این که نیروی محوری به برقو وارد کنیم در اثر گردش برقو , برقو خودش را به داخل سوراخ میکشد در نتیجه در این حالت سه نظام در کار نیست چون سه نظام تنها در برقو کاری ماشینی وجود داره
2- یک سری برو تو بازار بزن تا باچشم خودت برقو مارپیچ چپ گرد را هم ببینی

1- تو بازار خیلی چیزا پیدا میشه (یه سری به بازار ساعت فروشی بزن ساعت پادساعتگرد هم پیدا میشه)
2- اینیکه گفتما میتونی توی کتاب ساخت و تولید انتشارات ارکان ببینی