تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

وسعت

عضو جدید
چرا دیگه کلا ی نوار باریک و دراز ازدست میره در واقع....اوکییییییییییییییییی
ولی من شنیدم اگه سر سوال انتحان با خطچین اون 2 متر را نشان داد باید اونم سطح اشغال کنیم...خخخخخخخخخخخخخخخخ
چی گفتم!

riahi_arc55

عضو جدید
چرا دیگه کلا ی نوار باریک و دراز ازدست میره در واقع....اوکییییییییییییییییی
ولی من شنیدم اگه سر سوال انتحان با خطچین اون 2 متر را نشان داد باید اونم سطح اشغال کنیم...خخخخخخخخخخخخخخخخ
چی گفتم!

دوست عزیز 60% +2 متر یک ضابطه است که نشاندهنده سطح اشغال است و سالها اجرا میشده و با طرح تفصیلی جدید در بعضی نقاط هم حذف شده.
در آزمون طراحی تا به امروز محدوده طراحی رو مشخص میکردند و احتیاجی به محاسبه سطح اشغال و تعیین محدوده اون نیست.و نیازی به این ضوابط نیست و صرفا در محدوده مشخص شده باید طراحی کنید. اگرچه بعضی از دوستان در آزمون های قبلی این کار رو کرده بودند ولی این موضوع باعث مردود شدن در آزمون میگردد.
به طور مثال در آزمون خردادماه 93 سطح اشغال 100% بوده.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

riahi_arc55

عضو جدید
مبحث دوم: ضوابط نورگیر

درجه بندی فضاها
درجه یک: پذیرایی، اتاق خواب، نشیمن، اتاق غذاخوري
درجه دو: آشپزخانه و انبار داخلی

هنگامی که در طراحی نتوان روشنایی کلیه فضاهاي مورد نیاز را از طریق ارتباط مستقیم با فضاي باز تأمین کرد،باید براي تأمین روشنایی فضاهاي باقیمانده از نورگیر یا پاسیو استفاده کرد

1) در صورتی که پاسیو فقط براي تأمین نور و روشنایی براي یک واحد باشد:

الف-ابعاد نورگیر برای فضای درجه یک : حداقل مساحت 12 مترمربع و حداقل عرض 3 متر طول می باشد-
در زمینهای کمتر از 200 متر مربع 6% از مساحت زمین کافی است.

ب- ابعاد نورگیر برای فضای درجه دو : حداقل مساحت 6 مترمربع و حداقل عرض 2 متر طول می باشد-
در زمینهای کمتر از 200 متر مربع 3% از مساحت زمین کافی است.

2) در صورتی که پاسیو فقط براي تأمین نور و روشنایی براي دو واحد یا بیشتر باشد از جدول زیر میتونید حداقل ابعاد رو بدست بیارید.

3.jpg2.jpg

نکات زیر نیز باید در ضوابط نورگیر ها رعایت شود:

-حداقل عرض پنجره هاي براي فضاهاي نورگیر باید 120 سانتی متر باشد.
-اندازه هاي B و A اندازه داخلی مفید است نه اندازه بیرونی.
-کلیه ضخامت دیوارهاي اطراف پاسیو باید 20 سانتی متر میباشد.
-ستون گذاري باید به نحوي باشد که ستونها در داخل پاسیو قرار نگیرد، در صورتی که ستون در داخل پاسیو قرار گرفت ابعاد پاسیو از بر ستونها محاسبه میشوند.
-پاسیوها تا طبقه روي پارکینگ ادامه پیدا میکند و طبقه پارکینگ و انباريها حتماً داراي سقف میباشد.

-در صورت پیش بینی حیاط خلوت درشمال پلاکهای شمالی حداقل عرض لازم 3متر ودر زمینهای کمتر از 200 متر مربع حداقل عرض لازم 2متر کافی است.

مبحث نورگیر ادامه دارد.....

arefe-rad

عضو جدید
دوستان اگه موافقید یه تاپیک مختص تمرین و رفع اشکال باشه که گیج نشیم .... اگه قراره اینجا بحث کنیم پس اون تمرین آبان 93 رو حذف کنید یا برعکس :redface:

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دوستان اگه موافقید یه تاپیک مختص تمرین و رفع اشکال باشه که گیج نشیم .... اگه قراره اینجا بحث کنیم پس اون تمرین آبان 93 رو حذف کنید یا برعکس :redface:

میشه اینجا مربوط به تمرین و رفع اشکال باشه ...اون تایپیک برای دروس و نکات....
چون یه درسم اونجا شروع کردیم:درز انقطاع

riahi_arc55

عضو جدید
ادامه مبحث دوم: ضوابط نورگیر (2)

-پاسیوهایی که در کنار بر زمین قرار گرفته باشند به دو صورت میباشند:

1) پاسیوهایی که در محلی قرار دارند که درز انقطاع وجود ندارد:

-در این صورت دیوار بر خارجی پاسیو ترسیم نمیشود و اندازه هاي پاسیو از بر خارجی محاسبه می شود.

4.jpg
2) پاسیوهایی که در محلی قرار دارند که درز انقطاع وجود دارد:

-در این صورت دیوار بر خارجی پاسیو ترسیم نمیشود ولی خط چین درز انقطاع ترسیم میشود و اندازه هاي پاسیو از بر خارجی زمین که شامل درز انقطاع میشود، محاسبه میشود.

5.jpg

-براي پنجره هاي که در هر دو نوع از پاسیو هایی که در بالا ذکر شد قرار دارند،به علت مجاورت با پلاک مقابل ارتفاع کف پنجره را 180 سانتی متر در نظر میگیریم و جنس شیشه نیز از جنس مشجر خواهد بود، که در هنگام ترسیم نیز به این نکات اشاره میکنیم.

وسعت

عضو جدید
بجه برای ساختمان بتنی.....ستون را ی جا خودم باید 40 در 40 بگیریم.آره؟

OKB پنجره های پاسیو چقدره؟ در حالت عادی که برای یک واحد یا مشترک؟

riahi_arc55

عضو جدید
بجه برای ساختمان بتنی.....ستون را ی جا خودم باید 40 در 40 بگیریم.آره؟

OKB پنجره های پاسیو چقدره؟ در حالت عادی که برای یک واحد یا مشترک؟

با سلام

از اونجایی که قرار شده مباحث رو به صورت دسته بندی ادامه بدیم تا نتیجه مطلوبتری داشته باشه و دوستان هر مبحثی رو کاملتر کنند به سوالات نورگیر شما جواب میدم و خواهش میکنم برای رسیدن به جواب سوالتون در مورد ابعاد ستون کمی شکیبایی داشته باشید چون ابعاد ستون و دهانه ستونگذاری به عواملی چون نوع اسکلت و تعداد طبقات بستگی داره در مباحث بعدی به طور مفصل در موردشون تبادل نظر میکنیم.

در مورد سوال OKB: همونطور که در مبحث 2 نورگیر هم گفته شده ارتفاع کف پنجره یا OKB فقط در نورگیرهایی که در کناره زمین قرار گرفته 180 سانتیمتر میباشد و در نورگیرهای داخلی الزامی ندارد.

arefe-rad

عضو جدید
ادامه مبحث دوم: ضوابط نورگیر (2)

-پاسیوهایی که در کنار بر زمین قرار گرفته باشند به دو صورت میباشند:

1) پاسیوهایی که در محلی قرار دارند که درز انقطاع وجود ندارد:

-در این صورت دیوار بر خارجی پاسیو ترسیم نمیشود و اندازه هاي پاسیو از بر خارجی محاسبه می شود.

مشاهده پیوست 221786
2) پاسیوهایی که در محلی قرار دارند که درز انقطاع وجود دارد:

-در این صورت دیوار بر خارجی پاسیو ترسیم نمیشود ولی خط چین درز انقطاع ترسیم میشود و اندازه هاي پاسیو از بر خارجی زمین که شامل درز انقطاع میشود، محاسبه میشود.

مشاهده پیوست 221787

-براي پنجره هاي که در هر دو نوع از پاسیو هایی که در بالا ذکر شد قرار دارند،به علت مجاورت با پلاک مقابل ارتفاع کف پنجره را 180 سانتی متر در نظر میگیریم و جنس شیشه نیز از جنس مشجر خواهد بود، که در هنگام ترسیم نیز به این نکات اشاره میکنیم.

دوست عزیز در مورد آیتم دوم مطمئن هستید؟؟آخه توی جزوه 2 سال پیش یکی از دوستان دیده بودم که گفته بود دیوار میکشیم اما از درز رسم میکنیم یعنی اونجا درز نداریم اما دیوار داریم.....:confused:

bagher66

عضو جدید
دوست عزیز در مورد آیتم دوم مطمئن هستید؟؟آخه توی جزوه 2 سال پیش یکی از دوستان دیده بودم که گفته بود دیوار میکشیم اما از درز رسم میکنیم یعنی اونجا درز نداریم اما دیوار داریم.....:confused:

دربعضی مواقع تیر از اونجا رد میشه باید نشون بدی دیوار که روی تیر قرار میگیره پس درز باید اونجا نشون بدی

arefeh

کاربر ممتاز
یه دوست عزیزی از من سئوالی رو به صورت خصوصی پرسید دیدم شاید سئوال اکثر شماها هم باشه اینجا میزارم....

عارفه من حقیقتش به سرعت طراحی بیشتری نیازدارم زمان کم میارم یادمه بعد امتحان گفتی که تو مستقیم راپید کار کردی !! یعنی تو چرکنویس مدادی هم نداشتی؟!! بنظرت چکار کنم سرعتم مثل عالی بشه؟

جواب من :
ببین توی آزمون نیازی نیست دقیق ترسیم کنی یعنی اگه سرویس بهداشتی به جای 1.2ک مد نظرته اگه موقع ترسیم بشه 1.3با1.35اصلا ب چشم نمیاد. مصحح خط کش نمیزاره... روی پوستی هم تنها کاری ک میکنی محدوده رو مشخص میکنی با اندازه و یک خطه... و راه پله و ستونها دقیق و سعی کن اندازه رو حفظ کنی یا کنار سریع بنویسی ک فاصله ستون 5.2....حالا همون ی خطه ها رو وارد کاغذ اصلی میکنی
بعدش سعی کن با راپید تبدیل کنی ب دو خطه....
اینهایی ک گفتم تنها با تمرین عملی میشه... اگه تمرین کنی شک نکن سر 4-5 نقشه سرعتت خیلی بالا میره. و در ابتدا هم نقشه بزار جلوت اونها رو کپی کن بعد کم کم ک سرعتت رفت بالا طراحی رو هم ب تایمت اضافه کن....
از همه مهمتر منطقی طراحی کن. پرت اصلا نداشته باش.. راهرو دراز نداشته باش ستون وسط اتاق و پذیرایی نداشته باش و.....

riahi_arc55

عضو جدید

با سلام

دوست عزیز از نظر ضوابط شهرداری شما الزامی به کشیدن دیوار در پاسیوهای قرار گرفته در بر زمین ندارید . در صورت وجود ساختمان هم ارتفاع یا بلندتر در مجاور ساختمان شما دیوار ساختمان مجاور کفایت می کند . و در صورت وجود ساختمان با ارتفاع کمتر و یا ویلایی با دستور العمل کف پنجره (OKB) با ارتفاع 180 سانتیمتر از کف و شیشه های مشجر این موضوع لحاظ گردیده است و مشکل اشراف به پلاک مجاور رفع می گردد. و صرفا با کشیدن خط چین درز انقطاع، ابعاد مجاز را مشخص میکنیم.
از نظر مبحث زلزله نیز نکشیدن دیوار در این قسمت به صلاح است که وارد شدن به این موضوع از حوصله بحث خارج می باشد.

ممنون از مشارکت و توجهتون به مبحث

یه دوست عزیزی از من سئوالی رو به صورت خصوصی پرسید دیدم شاید سئوال اکثر شماها هم باشه اینجا میزارم....

عارفه من حقیقتش به سرعت طراحی بیشتری نیازدارم زمان کم میارم یادمه بعد امتحان گفتی که تو مستقیم راپید کار کردی !! یعنی تو چرکنویس مدادی هم نداشتی؟!! بنظرت چکار کنم سرعتم مثل عالی بشه؟

جواب من :
ببین توی آزمون نیازی نیست دقیق ترسیم کنی یعنی اگه سرویس بهداشتی به جای 1.2ک مد نظرته اگه موقع ترسیم بشه 1.3با1.35اصلا ب چشم نمیاد. مصحح خط کش نمیزاره... روی پوستی هم تنها کاری ک میکنی محدوده رو مشخص میکنی با اندازه و یک خطه... و راه پله و ستونها دقیق و سعی کن اندازه رو حفظ کنی یا کنار سریع بنویسی ک فاصله ستون 5.2....حالا همون ی خطه ها رو وارد کاغذ اصلی میکنی
بعدش سعی کن با راپید تبدیل کنی ب دو خطه....
اینهایی ک گفتم تنها با تمرین عملی میشه... اگه تمرین کنی شک نکن سر 4-5 نقشه سرعتت خیلی بالا میره. و در ابتدا هم نقشه بزار جلوت اونها رو کپی کن بعد کم کم ک سرعتت رفت بالا طراحی رو هم ب تایمت اضافه کن....
از همه مهمتر منطقی طراحی کن. پرت اصلا نداشته باش.. راهرو دراز نداشته باش ستون وسط اتاق و پذیرایی نداشته باش و.....
عارفه جون میشه واضح تر توضیح بدی؟همچنین در مورد نحوه تمرین کردنت بگو
مرسی

arefeh

کاربر ممتاز
عارفه جون میشه واضح تر توضیح بدی؟همچنین در مورد نحوه تمرین کردنت بگو
مرسی

نیگاه کن عزیزم من خیلی تمرین نکردم خودم..بچه های همین جا هم شاهد هستن تنها تمرین من برای آزمونهای طراحی سالهای پیش بوده...مجموعا 5-6 تا نمونه نقشه کار کردم و از بین اونهای یکیشو به عنوان تمرین دستی کار کردم...یعنی همه تمرین من به غیر یکیش همه با اتوکد بود....
کار کردنم هم گفتم من اول نکات رو از روی مباحث خوندم و سعی کردم همونها رو توی همین چند تا نقشه ای که به عنوان تمرین انجام دادم رعایت کنم....
و نکاتی که در پست قبلی هم گفتم به صورت جمع بندی اینه که سعی کنید توی ظراحی کردن با کشیدن چند تا خط روی پوستی محدود طرح و جانمایی پله و رمپ و داکت و ستون و .....به طرح توی ذهنتون برسید که نباید به صورت دو خطه و دقیق باشه تنها میتونید با یه خط فضا ها رو از هم تفکیک کنید بعد همون چیزی که توی پوستی کشیدید منتقل کنید روی شیت اصلی با مداد و تک خطه ...حالا بعد از این مرحله افراد به دو دسته تقسیم میشند یه سری میخواهن کار نهایی رو با راپید بکشند و یه سری دگ با همون مداد....اگر مدادی میخواهید کار رو تحویل بدید که دو خطه میکنید کار رو و اگر میخواید راپیدی کار رو تموم کنید دیگه نمیاید یبار با مداد دو خطه کنید یبار با راپید...یکسره اون خطوط تقسیم فضایی رو دو خطه میکنید....
و نکته دیگه نیازی نیست همه ابعاد و اندازه دقیق باشه و وسواس یه خرج بدهید...کافیه چشمی دارای تناسب و مقیاس باشه...
نمیدونم تونستم منظورمو برسونم یا خیر

نیگاه کن عزیزم من خیلی تمرین نکردم خودم..بچه های همین جا هم شاهد هستن تنها تمرین من برای آزمونهای طراحی سالهای پیش بوده...مجموعا 5-6 تا نمونه نقشه کار کردم و از بین اونهای یکیشو به عنوان تمرین دستی کار کردم...یعنی همه تمرین من به غیر یکیش همه با اتوکد بود....
کار کردنم هم گفتم من اول نکات رو از روی مباحث خوندم و سعی کردم همونها رو توی همین چند تا نقشه ای که به عنوان تمرین انجام دادم رعایت کنم....
و نکاتی که در پست قبلی هم گفتم به صورت جمع بندی اینه که سعی کنید توی ظراحی کردن با کشیدن چند تا خط روی پوستی محدود طرح و جانمایی پله و رمپ و داکت و ستون و .....به طرح توی ذهنتون برسید که نباید به صورت دو خطه و دقیق باشه تنها میتونید با یه خط فضا ها رو از هم تفکیک کنید بعد همون چیزی که توی پوستی کشیدید منتقل کنید روی شیت اصلی با مداد و تک خطه ...حالا بعد از این مرحله افراد به دو دسته تقسیم میشند یه سری میخواهن کار نهایی رو با راپید بکشند و یه سری دگ با همون مداد....اگر مدادی میخواهید کار رو تحویل بدید که دو خطه میکنید کار رو و اگر میخواید راپیدی کار رو تموم کنید دیگه نمیاید یبار با مداد دو خطه کنید یبار با راپید...یکسره اون خطوط تقسیم فضایی رو دو خطه میکنید....
و نکته دیگه نیازی نیست همه ابعاد و اندازه دقیق باشه و وسواس یه خرج بدهید...کافیه چشمی دارای تناسب و مقیاس باشه...
نمیدونم تونستم منظورمو برسونم یا خیر
مرسی اگه سوالی داشتم حتما ازتون می پرسم
ممنون

خب کدومو بذاریم برا تمرین؟
ما با صفحات گذشتش کارنداریم، از اون به بعدو کار داریمم
الان دوتا تایپک داریم یکیش که همینه یکیشم اینه [h=3]تمرین گروهی و علمی آزمون طراحی نظام مهندسی 93حالا یکیشو برای آموزش قرار بدبم یکیشم برای تمرین بچه ها و نمون کارها[/h]

وضعیت
موضوع بسته شده است.