ثابت کنید خدا عادل است.

shadow_IR

کاربر بیش فعال
ببین من فکر کنم از این سوسک ریزا بشم حداکثرش ولی تو خیلی سوسک بزرگی میشی پروندت خیلی سنگینه:D ببین همونجور که گفتم من خدا و آخرت رو کاملا اثبات کردم...و اینکه میگی چرا اومدیم تو این دنیا بخاطر اینکه هرکسی لیاقتش رو داره با اختیاراتی که تو این دنیا داره به اون چیزی که خدا وعدشو داده برسه...بحث اینه که اینهمه ادم که حقشون ضایع میشه اینهمه ادم که حق بقیه رو میخورن اینهمه چیزایی دارن که لایقش نیستن واقعا و بعضیا از روز اول زندگیشون حتی یه تن سالم نداشتن!! این عدله؟
شیخ حرف قشنگی زد گفت باید با حکمت همزمان اثبات شه...خیلی سخته و شاید نشدنی...
:eek::cry:

نه این عدل نیست، خدا همه چیز رو بنا به تعریف سر جای خودش نذاشته!!!ولی اون خداست و با همه اختیارات خداوندیش و حکمتی که داره خودش می دونه و فقط هم فکر کنم تا آخر خودش بدونه ...زیاد پای صحبت آخوندا نمی شینم اگر حرف از یک آدم درست و حسابی در این مورد داری می شنوم..
دارم از بحث دور می شم ولی دلم می خواد بگم...
ما آدم ها هم (منظورم بالادستی هاست) که دم از حکومت با عدالت می زنیم 1% هم نمی تونیم لااقل درمورد همین آدم ها یا هم نوعانمون که شما می گین عدالت رو رعایت کنیم... شاید خدا بخواد بقیه رو محک بزنه !!!
در مورد عدالت علی (ع)زیاد شنیدم ولی دنبالش نرفتم شاید بشه از حکومتش چیزی از عدل فهمید پس تا نخوندم نمی تونم در مورد این موارد چیزی بگم!!!

بـــــــــــله ایشون که کلاً قشنگ صحبت می کنن;) ولی اثباتش فکر می کنم شدنیه..

shadow_IR

کاربر بیش فعال
1.اینکه ما الان اینجاییم به عدل خدا ربطی نداره...اصلا چرا ما باید میرفتیم بهشت.....خداوند آدم و حوا رو آفرید و آن ها رو در جایگاهیی به اسم بهشت قرار داد......که تا ابد اونجا بمونن.....اصلا از کجا معلوم که اگه آدم و حوا تو بهشت میموندن ...مایی وجود داشت....اینکه الان ما اینجاییم به خاطر عدل خدا نیست به خاطر اینه که حضرت آدم از فرمان الهی سرپیچی کرد و خدا هم اونو از بهشت بیرون اورد که این الان یه تنبیه برای یه پیامبر بود و ما از اونجا به این رسیدیم که الان ما اینجا نشستیم...
2.دلیلی داری که خدا وعده ای بعید بهمون داده....یا فقط اومده تو فکرت کهاگه الان ما بمیریم واقعا بهشتی وجود داره....اگه بحثمون سر عدل خداست پس حتما خود خدا رو قبول کردین و وقتی خدا رو قبول کردی پس قران هم برامون یک معجزه و کلام خداست که در اون کلی از بهشت و جهنم گفته شده....اینکه الان ما اینجاییم و بعضی ها کارهای خوب انجام میدن و بعضی ها کارهی بد انجام میدن پس بعد از مردن نمیشه که هر دو دسته در یه جایگاه قرار بگیرین شاید نشه گفت که بهشته ولی میشه گفت که اون دسته که کارهای خوب میکنن از اون دسته که کارهای بد میکنن در دنیای دیگر بالاتر هستن...
3.
شاهد از غیب رسید:surprised::D
گفتم که بعضی چیزا رو بی دلیل و به خاطر دلم قبول می کنم!!
3رو خوردی ما رو بکوب یهو راحت بشی دیگه برادر... :دی

hamed_majhool

عضو جدید
کاربر ممتاز
:eek::cry:

نه این عدل نیست، خدا همه چیز رو بنا به تعریف سر جای خودش نذاشته!!!ولی اون خداست و با همه اختیارات خداوندیش و حکمتی که داره خودش می دونه و فقط هم فکر کنم تا آخر خودش بدونه ...زیاد پای صحبت آخوندا نمی شینم اگر حرف از یک آدم درست و حسابی در این مورد داری می شنوم..
دارم از بحث دور می شم ولی دلم می خواد بگم...
ما آدم ها هم (منظورم بالادستی هاست) که دم از حکومت با عدالت می زنیم 1% هم نمی تونیم لااقل درمورد همین آدم ها یا هم نوعانمون که شما می گین عدالت رو رعایت کنیم... شاید خدا بخواد بقیه رو محک بزنه !!!
در مورد عدالت علی (ع)زیاد شنیدم ولی دنبالش نرفتم شاید بشه از حکومتش چیزی از عدل فهمید پس تا نخوندم نمی تونم در مورد این موارد چیزی بگم!!!

بـــــــــــله ایشون که کلاً قشنگ صحبت می کنن;) ولی اثباتش فکر می کنم شدنیه..

درخواست من براتون اومد؟

...scream...

عضو جدید
کاربر ممتاز
شاهد از غیب رسید:surprised::D
گفتم که بعضی چیزا رو بی دلیل و به خاطر دلم قبول می کنم!!
3رو خوردی ما رو بکوب یهو راحت بشی دیگه برادر... :دی
مگه چطور گفتممممممممممممممممممممممممممممممممممممم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:D

mycobacter

عضو جدید
نه این عدل نیست، خدا همه چیز رو سر جای خودش نذاشته!!!
آقا دیگه فکر کنم دارید کفر میگید..

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
علیک!
عدل نسبیت ندارد!
یعنی یا کسی عادل هست یانه!
اگر کسی کار خبطی انجام داد(از نظرما) آیا می توان او را ناعادل خطاب کرد؟شاید حکمتی در این کارش نهفته باشد، که از دید من نوعی پنهان مانده!
نظر من این است حکمت و عدل را باهم باید سنجید.

دوست عزیز به قول شما خدا یا عادل هست یا نیست.

حالا

یه نفر سه تا جواب در برابر این پرسش که "آیا خدا عادل است؟" میتونه بده. آره. نه .نمیدونم.

برای آره یا نه بودن قاعدتان جوابی داره. در واقع عاقلانه نیست که بگیم اره( یا نه) اما دلیلی نداشته باشیم.

اگه دلیلی هم نداریم در رد یا اثباتش بدیهتان باید بگسم "
نمیدونیم"

نظر شما کدوماست؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
فرمایش شما متین.اما:
احکام تقلید
مساله 1:
در اصول دین انسان باید یقین و اعتقاد جزمی داشته باشد و این یقین از هر دلیل و طریقی حاصل شود کفایت میکند.چه به واسطه ی استدلال و برهان باشد یا از گفته ی والدین و مبلغین.هر چند نتواند استدلال کند!

پس باید بگیم شما برای عدل خدا دلیل عقلی نداری و بهش معتقدی(احتمالا) چون والدین و مبلغین و دین ..... گفته؟

درسته؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
1 وقتی خدا این نعمت رو به همه داده که بتونن توی این دنیاباشن و زندگی کنن پس عادله..
2 بقیه نعمت هاهم که شما داری سرش بحث می کنی همه خورده کاری هستن!!
3 اگه همه ی انسان ها زندگی شبیه هم داشته باشن که نمیشه که!!منظور همون نعمت ها!!
4 هرکسی به اندازه ای که براش مقدر شده نعمت میگیره..پس خدا عادل است.

سلام.

1- ببین دوست من.زندگی خیلی متفاوته. برای بعضی ها سخته و بعضی ها راحت. اگه همه یه نوع زندگی داشتن میتونستم قبول کنم فرمایشت رو.

2- نعمتهای دیگه جز زنده بودن خورده کاری اند؟مثلا کسی که قطع نخاست! نابیناست و ... خورده کاریه؟ فک کنم اندازه ی"خورده" ی من و شما ناهماهنگه.3- اول بگو چرا نمیشه. بعد بفرما حالا که مثلا نشد ، چرا به یکی عمر و سلامتی و ... داده به یکی نه.

4- چرا برای بعضی ها کمتر مقدر کرده؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
ببین یه مثال دیگه:شیر و موش جفتشون هم پستاندار هستن اما آیا غذاشون میتونه اندازه هم باشه؟یعنی به یه موش همون قدر غذا بدی که به یه شیر میدی یا برعکس...میدونی چی میشه؟همه چیز بهم میریزه..خدا میدونه به هرکسی چقدر بده...به هرکس اینقدر میده که براش مقدر شده.مثلا یکی خیلی پولداره ولی ریلکسه..اگه اون همه پول یهو به دست یه آدم کم درآمد برسه نمیتونه خودشو نگه داره...به قول خودمون جفتک میندازه!!
خدا میدونه خودش چیکار کرده..و توی خورده چیزها هم این رشته سر دراز دارد...جای بحث خیلی زیاده..
آقا از من میشنوی به کاری که کار نداری کار نداشته باش!!!

فرمایش شما صحیح بود اگه موش و شیر خودشون انتخاب کرده بودن که چی باشن

کسی منکر ظرفیت متفاوت آدمها نیست اما این ظرفیت رو هم خدا میده و اصولا انسان از خودش چیزی نداره

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
متاسفم...فکر میکردم اومدیم اینجا باهم سر موضوع جالبی بحث کنیم که پست دادم نه اینکه هرکسی بخواد...........................بیخیال ولش کن ..خوش باشی عزیز

دوست عزیز همیشه آدما اونجوری با ما رفتار نمیکنن که شایسته ماست.

امیدوارم همچنان در تاپیک شرکت کنی.

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
با تشکر از دوستان

تا حالا من که چیزی به عنوان اثبات ندیدم کسی ارائه کنه.

دوستان بحثها خوبی داشتن اما بیشتر سعی کردن بگن دلایلی که برای بی عدالتی خداست الکیه. البته اینها دلیل بر عادل بودن نمیشه و فقط دوسه تا شبهه رو برطرف میکنه، اگه بکنه.

در عجبم که این یه آدم تحصیل کرده چیزی رو فبول داره که دلیلی براش نداره.

حتی احتمال نمیده که اشتباه کرده یاشه

همچنان منتظرم.

eb@d

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب این چه کاریه که 100 نفر ثابت کنن که هست.اقتصادیش اینه که یکی ثابت کنه که نیست

eb@d

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من بهترین اثبات همون بسم الله الرحمن الرحیمه.که صفت رحمانیت خدا یعنی بخشندگیش شامل حال همه اس

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
خب این چه کاریه که 100 نفر ثابت کنن که هست.اقتصادیش اینه که یکی ثابت کنه که نیست

سلام.

ار امضات خوشم اومد.

به هر حال از اصول دینه! و 100 میلیون به عنوان اصلی از دین قبولش دارن.

اگه دلیلی نیارن نیازی نیست که کسی الزامان ردش کنه. ادعا از جانب اونهاست

mycobacter

عضو جدید
سلام.

1- ببین دوست من.زندگی خیلی متفاوته. برای بعضی ها سخته و بعضی ها راحت. اگه همه یه نوع زندگی داشتن میتونستم قبول کنم فرمایشت رو.

2- نعمتهای دیگه جز زنده بودن خورده کاری اند؟مثلا کسی که قطع نخاست! نابیناست و ... خورده کاریه؟ فک کنم اندازه ی"خورده" ی من و شما ناهماهنگه.3- اول بگو چرا نمیشه. بعد بفرما حالا که مثلا نشد ، چرا به یکی عمر و سلامتی و ... داده به یکی نه.

4- چرا برای بعضی ها کمتر مقدر کرده

باید یک عده باشند تا انسان های سالم اون هارو ببینند و به نعمت هایی که خدا به اون ها داده آگاه بشوند.
اول این که کسی قطع نخاع به دنیا نمیاد!یا دکتر بهش گندمیزنه یاتوی دنیا اینجوری میشه..
اونم توی اون دنیا خدا براش جبران میکنه..
این دنیافقط جای آزمایشه و بس...

mahdi_19838341

عضو جدید
آقا حامد، اصول دین رو خود آدم باید بهش برسه
اصلا توی دین ما اصل خود آدمه
مگه حضرت علی نگفته : من عرف نفسه فقد عرف ربه!
پس یعنی شناخت توه که میتونه منجر به شناخت اون اصل کاری بشه
اما
در عین حال نباید فراموش کنیم که ذهن آدم ها محدودیت داره،مثلا من از یه دید به قضیه نگاه میکنم و شما از یه دید دیگه
و دیدگاه کسی به طور محرز بهتره که در اون موضوع خاص اطلاع بیشتری داره . درسته؟
پس در عین استباط شخصی ، استنباط کس دیگه که در این زمینه مطالعه ش بیشتر بوده (و البته نه هر کسی که صرفا به اون جایگاه رسیده) م برام حائض اهمیته.
ببخشید میون کلامتون شکر
تا جایی من تحقیق کردم وقتی شما به این میرسی که خدا هست و یگانگی و وجودش براتوناثبات میشه در اصول دین نمیتونین تحقیق کنین چون تمام این اصول با عقل انسانی قابل اثبات نیست .پس اگه خودشو قبول کردی اصول دین او را همم باید قبول کنی.

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
]
سلام.

باید یک عده باشند تا انسان های سالم اون هارو ببینند و به نعمت هایی که خدا به اون ها داده آگاه بشوند.
اول این که کسی قطع نخاع به دنیا نمیاد!یا دکتر بهش گندمیزنه یاتوی دنیا اینجوری میشه..
اونم توی اون دنیا خدا براش جبران میکنه..
این دنیافقط جای آزمایشه و بس...

اول چرا باید یه عده اینجوری باشن؟ چون یه عده دیگه با دیدن اونها درس بگیرن؟ ؟ روش تدریس جالبیه.

اما بر فرض، درست! حالا چرا آقای الف عبرت بشه و "ب" نشه؟

عزیز من مهم نیست که کسی قطع نخاع به دنیا میاد یا نه مهم اینه اونقدر بیماری های مادرزادی دردناکی هست که قطع نخاعی پیشش لنگ میندازه.

اما راجع به جبران. نمیدونم با طاق زدن بینایی با چند دستگاه حوری و مایتعلق به... عدالت اجرا میشه یا نه. اما

اما بسیاری بی عدالتی ها در دنیا باعث میشه جهنمی یا بهشتی بودن یه نفر تغییر کنه.

البته من فعلا قصد ندارم در این تاپیک بگم که خدا عادل نیست. دنبال اثبات عادل بودن خدا هستم.

حتی اگه شما به همه سوالایی که گفتم جواب بدی. باز اثبات عادل بودن و دلیل عادل بودن خدا نیست.

آخرین ویرایش:

Hard-Hearted

عضو جدید
تا زمانی که مرگ را تجربه نکنیم و دنیاهای دیگر را نبینیم هیچکس نمی تواند با مستندات این دنیا عدالت خدا را اثبات کند و همانند اصول دیگری که از جانب پیامبران معرفی شده اند تنها کاری که می توان کرد اعتماد داشتن به عدالت خداست. چون این تنها کاریست که میتوان کرد.

mycobacter

عضو جدید

اول چرا باید یه عده اینجوری باشن؟ چون یه عده دیگه با دیدن اونها درس بگیرن؟ ؟ روش تدریس جالبیه.

اما بر فرض، درست! حالا چرا آقای الف عبرت بشه و "ب" نشه؟

عزیز من مهم نیست که کسی قطع نخاع به دنیا میاد یا نه مهم اینه اونقدر بیماری های مادرزادی دردناکی هست که قطع نخاعی پیشش لنگ میندازه.

اما راجع به جبران. نمیدونم با طاق زدن بینایی با چند دستگاه حوری و مایتعلق به... عدالت اجرا میشه یا نه. اما

اما بسیاری بی عدالتی ها در دنیا باعث میشه جهنمی یا بهشتی بودن یه نفر تغییر کنه.

البته من فعلا قصد ندارم در این تاپیک بگم که خدا عادل نیست. دنبال اثبات عادل بودن خدا هستم.

حتی اگه شما به همه سوالایی که گفتم جواب بدی. باز اثبات عادل بودن و دلیل عادل بودن خدا نیست.
[/QUOTE]

یعنی بعدا میگی که خدا عادل نیست؟

آخرین ویرایش:

mycobacter

عضو جدید
کافر همه را به کیش خود پندارد...

کافر همه را به کیش خود پندارد...

اثبات عادل بودن خدا

- ظلم قبیح است و خداوند حكیم هرگز كار قبیح و ناشایست انجام نمی دهد. ظالم در خور ملامت و سرزنش است و مسلّم است یك وجود كامل هرگز كاری نمی كند كه در خور ملامت باشد.

-
سرچشمه‏ های ظلم در چند امر خلاصه می شود:
نیاز، جهل، هواپرستی، ضعف، انتقام جویی، حسد ، بخل و ... كه همه از نوعی نقصان و كمبود حكایت می كند. با این حال چگونه ممكن است ظلم و ستم از وجودی كه كمال مطلق است سر بزند، در حالی كه نه نیاز دارد و نه جهل و نه خودخواهی؟!

-خداوند واجب الوجود من جمیع جهات است. یعنی تمامی صفات وجودی را خداوند دارا است. زیرا اگر خداوندی صفاتی از صفات وجودی را نداشته باشد باعث نقص در ذات خداوند می شود و این محال است.
عدل از صفات وجودی است.
پس در نتیجه خداوند عادل است.

من دیگه این جا کاری ندارم.

arch_archi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید من وقت ندارم از اول تاپیک رو بخونم
از استارتر عزیز معذرت میخوام

عدل به نظر شما یعنی چی؟چه تعریفی ازش دارین؟
عادل کیه؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال

من دیگه این جا کاری ندارم.

مرسی

بودی حالا.

------------------------

خوب دوستانی که میگفتن نمیشه و ال و بل...

این دو اثبات چه ایرادی دارن؟ که میگید نمیشه؟

----------------------
عادل نبودن یعنی ظالم بودن ، ظلم در اثر نیاز ایجاد میشه و خدا بی نیازه. در اثر جهله و خدا جاهل نیست و ...

--------------------

خدا همه صفتهای وجودی رو کامل داره و عدل صفت وجودیه پس خدا عادله

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال

عادل کیه؟

سلام.

ممنون از مشارکتت.

هر تعریفی که خودت دوست داری باهاش کار کنی، انجام بده و باهاش پیش برو.

...scream...

عضو جدید
کاربر ممتاز

عادل کیه؟
عدل:
1- رعایت تساوی و دوری از تبیض
2-رعایت حقوق دیگران
3- قرار دادن هر کس و هر چیز در جایگاه شایسته ومناسب خودش (این تعریف از حضرت علی هستش که بهترین و کامل ترین تعریف از عدل از نظر تمام انسانها می باشد)

hamed_majhool

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنظرم تا حالا بهترین پاسخ از طرف شیخ بوده که دقیقا همون چیزیه که منم بهش رسیدم....عدل خدا رو باید با حکمتش همزمان اثبات کرد که این کار رو پیچیده تر میکنه..
یه خواهش دیگه ظاهرا بعضی از دوستان معنی اثبات رو نمیدونن میان و به زور تعصبات میگن عادل هست و از هر دری میزنن تا توجیح کنن..لطفا اگه کسی میتونه اصل مطلب رو منطقی توجیه کنه تا ما هم استفاده کنیم

JavadMessi

مدیر بازنشسته
اول ممنون از استارتر محترم بابت دعوت
دوم فکر کردم اینجا تالار آزاده اما دیدم فلسفست!!:دی
سوم فکر کنم قرار شد جداگانه تعریفی از خدا بدین البته اگه اعتقاد بهش دارین تا طبق اون بریم سر بحث عدل:gol:

arch_archi

عضو جدید
کاربر ممتاز
عدل:
1- رعایت تساوی و دوری از تبیض
2-رعایت حقوق دیگران
3- قرار دادن هر کس و هر چیز در جایگاه شایسته ومناسب خودش (این تعریف از حضرت علی هستش که بهترین و کامل ترین تعریف از عدل از نظر تمام انسانها می باشد)
دوست عزیز ممنون از تعریفت اما میخوام خودشون تعریف کنن
سلام.

ممنون از مشارکتت.

هر تعریفی که خودت دوست داری باهاش کار کنی، انجام بده و باهاش پیش برو.

جناب مهندس شما میگی خدا عادل نیست
عدل چیه از نظر شما؟؟
منم تعریفش میکنم اما اول میخوام شما تعریفتو بگی
سپاس

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست عزیز به قول شما خدا یا عادل هست یا نیست.

حالا

یه نفر سه تا جواب در برابر این پرسش که "آیا خدا عادل است؟" میتونه بده. آره. نه .نمیدونم.

برای آره یا نه بودن قاعدتان جوابی داره. در واقع عاقلانه نیست که بگیم اره( یا نه) اما دلیلی نداشته باشیم.

اگه دلیلی هم نداریم در رد یا اثباتش بدیهتان باید بگسم "
نمیدونیم"

نظر شما کدوماست؟

نظر من عادل هست و دلیل نیز داریم!

بالا