جدول اکسل برای [ تعیین پروفیل‌ پلهای مورد نیاز سقف ] ساختمانهای فولادی

Sepidrood

عضو جدید
سلام
برای درس سازه های فولادی یه پروژه اجباری دادن بهم که باید یه جدول اکسل درست کنم که با دادن شماره پروفیل IPE و طول مورد نظر، بررسی کنه که تا چه میزان بار گسترده جوابگو هست!

حالا من اصلا از اکسل چیزی سر در نمیارم که چجوری باید بررسی‌های مربوط به فشردگی و اتکای جانبی رو توی اکسل وارد کنم و چه جوری باید بفهمونم عددا از کجا باید برداشته بشه و با کدوم عدد مقایسه بشه که پیوسته بودن اتکا و فشردگی و کفایت و ... مشخص بشه!

کسی از دوستان میتونه زحمت این کار رو بکشه؟
هر کی میتونه این کار رو انجام بده خواهشا تو همین تاپیک یا پیغام خصوصی خبر بده بهم....

ممنون :gol:

پیوست ها

• Stahl-Profile.jpg
    Stahl-Profile.jpg
    17.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

Sepidrood

عضو جدید
کسی نیست بتونه کمکم کنه؟ :crying2:
به درد تموم دانشجوهایی که فولاد یک یا دو یا پروژه فولاد دارن و تمام مهندسین هم میخوره...

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام
برای درس سازه های فولادی یه پروژه اجباری دادن بهم که باید یه جدول اکسل درست کنم که با دادن شماره پروفیل IPE و طول مورد نظر، بررسی کنه که تا چه میزان بار گسترده جوابگو هست!حالا من اصلا از اکسل چیزی سر در نمیارم که چجوری باید بررسی‌های مربوط به فشردگی و اتکای جانبی رو توی اکسل وارد کنم و چه جوری باید بفهمونم عددا از کجا باید برداشته بشه و با کدوم عدد مقایسه بشه که پیوسته بودن اتکا و فشردگی و کفایت و ... مشخص بشه!

کسی از دوستان میتونه زحمت این کار رو بکشه؟
هر کی میتونه این کار رو انجام بده خواهشا تو همین تاپیک یا پیغام خصوصی خبر بده بهم....

ممنون :gol:

سلام
دوست عزیز شاید استادتون علاوه بر آموزش فولاد این هدف رو داشتند که شما اکسل رو یاد بگیرید.

ولی به طور خلاصه نحوه کار به این صورته:
چون همه مقاطع IPE فشرده هستند پس کنترل فشردگی مقطع لازم نیست و تنها کافیه طول مهار نشده رو بررسی کنید، اگه تیر با اتکا جانبی بود Fb=0.66Fy و درغیر اینصورت Fb=0.6Fy
و با فرض دو سر ساده بودن تیر حداکثر لنگر برابر M=1/8*q*L^2 است بنابراین حداکثر q مقداری هستش که تنش خمشی رو برابر Fb میکنه پس:
Fb= M/S ==> Fb=1/8*q*L^2/S ==> q = 8*S*Fb/L^2
که S هم اساس مقطع تیر هستش.

سعی کنید خودتون انجامش بدین، که بسیار ساده است.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام
دوست عزیز شاید استادتون علاوه بر آموزش فولاد این هدف رو داشتند که شما اکسل رو یاد بگیرید.

ولی به طور خلاصه نحوه کار به این صورته:
چون همه مقاطع IPE فشرده هستند پس کنترل فشردگی مقطع لازم نیست و تنها کافیه طول مهار نشده رو بررسی کنید، اگه تیر با اتکا جانبی بود Fb=0.66Fy و درغیر اینصورت Fb=0.6Fy
و با فرض دو سر ساده بودن تیر حداکثر لنگر برابر M=1/8*q*L^2 است بنابراین حداکثر q مقداری هستش که تنش خمشی رو برابر Fb میکنه پس:
Fb= M/S ==> Fb=1/8*q*L^2/S ==> q = 8*S*Fb/L^2
که S هم اساس مقطع تیر هستش.

سعی کنید خودتون انجامش بدین، که بسیار ساده است.

تشکر از مهندس عزیز ............

در خصوص اتکای جانبی تیرها.....بنده مثالهایی رو میارم........دوستان اگه اشتباهه هستش .....و یا اینکه خودشون مثال دیگه ای رو دارن رو ارسال کنن تا استفاده کنیم .......

تیر با اتکای جانبی

در سقفهای طاق ضربی

با توجه به پوشش سقف و مدفون بودن تیرها .........تیر با اتکای جانبی یا تکیه گاه جانبی می باشد و مقطع میتواند به صورت فشرده با تنش مجاز0/66Fy در نظر گرفته می شود.
( برگرفته شده از کتاب طراحی سازه های فولادی جلد اول دکتر میر قادری و ازهری صفحه 364)

در سقفهای کامپوزیت
با توجه به برش گیرهای نصب شده روی تیر و کلاف شدن آن با دال بتنی اجرا شده روی تیرها و به دلیل مهار شدن بال فشاری تیر و جلوگیری از پیچش جانبی آن می توان آن را با اتکای جانبی مثال زد.
( برگرفته شده از مطالبی در همین خصوص از دوستان و همچنین سایت ایران سازه )

در سقفهای عرشه فولادی

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon5.gif حالا در سقف تیرچه بلوک و تیرچه کرمیت هم این اتکای جانبی هستش یا خیر............ ؟ .......... مسلما باید باشه ...... چون میلگرهای تیرچه با بتن درگیر میشن و از پیچش جانبی اون جلوگیری می کنه

آخرین ویرایش:
بالا