سايز رنگزاها (ريزي و درشتي) ؟

#HAEK#

کاربر فعال مهندسی نساجی
سلام دوست جونا :Dسلامي به سردي تمام يخ هاي قطب جنوب!!:w40:
يخ زديدا !!! نه؟:lol:حالا واسه اينکه يختون باز شه اين سوال داغ داغ منو جواب بديد ;)

کسي اطلاعات دقيقي راجع به سايز و قد و قواره رنگزاها و انواع ليفها داره؟

نوع رنگزا مهم نيست،هرکي هرچي ميدونه بگه!
very very ممنون:gol:;)

*lemon*

کاربر فعال مهندسی نساجی
سلام دوست جونا :Dسلامي به سردي تمام يخ هاي قطب جنوب!!:w40:
يخ زديدا !!! نه؟:lol:حالا واسه اينکه يختون باز شه اين سوال داغ داغ منو جواب بديد ;)

کسي اطلاعات دقيقي راجع به سايز و قد و قواره رنگزاها و انواع ليفها داره؟

نوع رنگزا مهم نيست،هرکي هرچي ميدونه بگه!
very very ممنون:gol:;)

منظورت از سایز رنگزاها و لیف چیه ؟ ارتباط این دوتارو میخوای ؟

#HAEK#

کاربر فعال مهندسی نساجی
به ارتباطشون کاري ندارم.جداگانه ببرسي ميخوام بکنم.:)

منظورم از سايز ليف،قطرش و طولش هست.
منظورم از سايز رنگزا،اندازه ذراتشه ، مثلا اندازه ذرات ديسپرس عموما 0.5-2ميکرونه.

بيشتر با اندازه ذرات رنگزا کار دارم.مثلا ميگن کوچک مولکول يا بزرگ مولکول،يعني چديه!

;)

*lemon*

کاربر فعال مهندسی نساجی
به ارتباطشون کاري ندارم.جداگانه ببرسي ميخوام بکنم.:)

منظورم از سايز ليف،قطرش و طولش هست.
منظورم از سايز رنگزا،اندازه ذراتشه ، مثلا اندازه ذرات ديسپرس عموما 0.5-2ميکرونه.

بيشتر با اندازه ذرات رنگزا کار دارم.مثلا ميگن کوچک مولکول يا بزرگ مولکول،يعني چديه!

;)

اهان .
سعید جان من چون تکنو هستم اطلاعاتم راجع به شیمی نساجی و رنگزاها به بچه های شیمی نمیرسه . پس بزار دوستانی که اطلاعات بیشتری تو این زمینه دارن نظر بدن . مرسی ;)

moderntextile

عضو جدید
سلام دوست عزیز
در مورد قطر و طول لیف به اصطلاح خودت سایز و قدو قواره لیف انچه که مشخصه لیف مصنوعی میتونه قطر و طول متفاوتی داشته باشه و با توجه به نحوه تولید و قطر مورد نظر میتونه متفاوت باشه مثلا میتونه از میکرو تا نانو تغییر کنه، الیاف طبیعی هم در حالت معمول دارای قطر مشخص هستند مثلا پنبه ظریفترین قطر را دارد که در حدود 10 تا 20 میکرومتر است و به دنبال ان الیاف کتان وکنف و جوت و... می باشد هر چند امروزه تونستد الیاف نانو نیز تولید کنند. اما رنگزا ها با توجه به نوع رنگزا و گروه های الصاقی میتونه متفاوت بشه بنابراین در هنگام بحث پیرامون سایز رنگزا باید نوع رنگزا و گروه عاملی آن و زیر گروه های ان در نظر بگیری چون میدونی که با الصاق گروه های متفاوت یا باندهای دوگانه یا یه گانه طول و اندازه مولکلول رنگ متفاوت خواهد بود.

moderntextile

عضو جدید
دوست عزیز
سوال جامع و کامل پرسیدی! همینطور که میدونی قطر و طول الیاف مصنوعی متغییر است و با توجه به شرایط تولید و خصوصیات مد نظر تعیین می شود یعنی محدوده معینی برای ان وجود نداردمیتونه از میکرومتر یا نانومتر تغییر کند بنابراین یا باید سراغ الیاف متداول در کارخانجات و مصرفی در نساجی بری و ببینی که از چه محدوده قطری استفاده میشه مثلا برای فرش الیاف پلی پروپیلن معمولا در رنج معینی استفاده میشه از طرف دیگر الیاف طبیعی یه کم محدوده قطر و طول آنها مشخص تر است مثلا الیاف پنبه دارای قطر 10 تا 20 میکرومتر است البته انها هم به شرایط تولید ونحوه استخراج طول و قطر متفاوتی کسب می کنند. رنگزاها نیز امروزه دارای اندازه معینی نیستند و خود رنگزاها با توجه به نوع گروه و اتصالات آن سایزهای متفاوتی خواهد داشت مثلا خود دیسپرس بر چند گروه است که مثلا گروه d آن دارای سایز بزرگتری است که در مقابل حرارت نیز پایدارتر است

بالا