چرا اکثر نرم کننده ها داراي سر مثبت آبدوستند؟ولي ديسپرس کننده ها سر منفي دارند؟

#HAEK#

کاربر فعال مهندسی نساجی
بشتابيد!بشتابيد!
کي ميخواد اين سوالاي منو جواب بده؟

چرا اکثر نرم کننده ها داراي سر مثبت آبدوستند؟ولي ديسپرس کننده ها سر منفي دارند؟(در رنگرزي پلي استر)و همچنين يکنواخت کننده مورد استفاده غير يوني است؟:eek:

ممنون:heart:

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
نرم کننده ها به دلیل اینکه باید روی کالا بنشینند باید دارای سر مثبت آبدوست باشند
چون اکثر الیاف در آب دارای شارژ منفی هستند و با سر مثبت نرم کن پیوند مستحکمی ایجاد می کنند و همین باعث دوام و ثباتشون میشه

ولی دیسپرس کننده ها که برای جلوگیری از تجمع مولکولی رنگهای دیسپرس و کاهش سایز مولکولی رنگ استفاده میشن :

داشتن سر منفی در دیسپرسیونها ارتباطی به اتصال مولکول رنگزا به لیف ندارد و دلیلش اینه که همونطور که گفته شد الیاف در آب دارای شارژ منفی هستند و این منفی بودن سر دیسپرس کننده ها از اتصال و پیوندشان به الیاف جلوگیری میکنه

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
سلام .سوال خوبی بود!
در مورد یکنواخت کننده فکر میکنم به دلیل اینکه با سایر مواد به کار گرفته شده در رنگرزی واکنش نده و اثر منفی روی پارچه نگذاره بهتره غیر یونی باشه

fireflower

عضو جدید
جواب

جواب

سلام
فقط می خواستم اینو بگم که جذب نرم کنها بیشتر هیدرو فوبیکی نه الکترو استاتیکی دلیلم دارم پس زیاد به بار لیف توجه نکنید.:D

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام
فقط می خواستم اینو بگم که جذب نرم کنها بیشتر هیدرو فوبیکی نه الکترو استاتیکی دلیلم دارم پس زیاد به بار لیف توجه نکنید.:D

خوشحال میشم دلیلشو بدونم

چون ثبات یا پایداری یه نرم کن و روی یک لیف همون قضیه الکترواستاتیک تعیین می کنه

اکه این طور نیست چطور پلی استر رو که جذب آب پایینی داره تحت عملیات تکمیلی نرم کن قرار می دن ؟

fireflower

عضو جدید
جواب

جواب

سلام
1-من گفتم هیدروفوب که هیچ ربطی به آبدوستی نداره .من هیچ صحبتی از هیدروفیل بودن نکردم.
2-شما عزیز می دونید که پلی استر بار منفی خیلی ناجیزی داره ولی نرم کن روی آن قرار میگره
بعدش بار یک لیف مشخصه یعنی طبق نظریه الکترو استاتیکی به اندازه همون بار وتعداد مکان بار دار می تونه نرم کن جذب کنه ولی در حقیقت جذب نرم کن حالت اشباع ندارد.
3-در ضمن برای پنبه نرم کن آنیونیک استفاده میشه بخصوص وقتی که خواسته باشیم از سفیدکننده نوری استفاده کنیم.

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
عذر میخوام
یکم با عجله خوندم با هیدروفیل اشتباه گرفتم

fireflower

عضو جدید
thnx

thnx

خواهش می کنم . اشتباه میشه. همین که وقت می زارین جواب می دین خیلی خوب.

moderntextile

عضو جدید
سلام
1-من گفتم هیدروفوب که هیچ ربطی به آبدوستی نداره .من هیچ صحبتی از هیدروفیل بودن نکردم.
2-شما عزیز می دونید که پلی استر بار منفی خیلی ناجیزی داره ولی نرم کن روی آن قرار میگره
بعدش بار یک لیف مشخصه یعنی طبق نظریه الکترو استاتیکی به اندازه همون بار وتعداد مکان بار دار می تونه نرم کن جذب کنه ولی در حقیقت جذب نرم کن حالت اشباع ندارد.
3-در ضمن برای پنبه نرم کن آنیونیک استفاده میشه بخصوص وقتی که خواسته باشیم از سفیدکننده نوری استفاده کنیم.
متوجه منظورتون از نرم کن آنیونیک نشدم میشه یک نمونه نرم کن آنیونیک را معرفی کنید؟

fireflower

عضو جدید
جواب

جواب

سلام

نرم کن های انیونیک مانند صابونهای آنیونیک هستند با این تفاوت که حلالیت کمتری دارند.
پایداری کمی روی کالا دارند ولی با بدن انسان کاملا سازگارند
Dilasoft TF Liq یک نمونه از شرکت Clariant

بالا