کمک برای حذف و اضافه

eterno

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام به همه ی دوستهای موادی
من کارشناسی مکانیک ساخت و تولید خوندم و برای ارشد مهندسی مواد با گرایش شناسایی قبول شدم و این ترم 8 واحد تستهای غیر مخرب و تئوری نابجایی و روشهای پیشرفته مطالعه و آرمایشگاهش رو گرفتم...منتها استادها بهم اصرار دارن که حتما ترمودینامیک رو هم بگیرم ولی من چون با ترمو مواد آشنا نیستم و ترمو مواد با ترمو مکانیک فرق داره تصمیم گرفتم که بذارم برای ترم 3 که از تابستونش شروع کنم به خوندن،منتها سر این اصرار استادها سر درگم شدم و نمیدونم کار درست چیه
:(
چون من پیش زمینه ای از مواد ندارم خواستم این ترم سبکتر باشه که بهتر بتونم به درسا برسم،حالا نظر شما چیه؟به نظر شما من ترمو رو بردارم؟

Melted_Boy

کاربر ممتاز
من کارشناسی مکانیک ساخت و تولید خوندم و برای ارشد مهندسی مواد با گرایش شناسایی قبول شدم و این ترم 8 واحد تستهای غیر مخرب و تئوری نابجایی و روشهای پیشرفته مطالعه و آرمایشگاهش رو گرفتم...منتها استادها بهم اصرار دارن که حتما ترمودینامیک رو هم بگیرم ولی من چون با ترمو مواد آشنا نیستم و ترمو مواد با ترمو مکانیک فرق داره تصمیم گرفتم که بذارم برای ترم 3 که از تابستونش شروع کنم به خوندن،منتها سر این اصرار استادها سر درگم شدم و نمیدونم کار درست چیه
چون من پیش زمینه ای از مواد ندارم خواستم این ترم سبکتر باشه که بهتر بتونم به درسا برسم،حالا نظر شما چیه؟به نظر شما من ترمو رو بردارم؟

مطمئناً هرچی که براتون ارائه میکنن بردارید، چرا که درسای دیگه که میخواین ترم های بعد بردارین از لحاط درک و مفهومی براتون مشکل ساز میشه...
قطعاً بایستی یک سری از توابع ترمودینامیکی مواد رو آشنا بشین و سیستم مطالبش...
ترمودینامیک هررشته ای به خصوصه، ولی دونستن و یادگرفتن هرچه سریع تر این مطالب به درک بهترتون از مابقی درس ها کمک میکنه...
درس تئوری نابجایی هم اهمیتش کمتر از ترمودینامیک نیست...
خیلی درس مهمی هست... البته یکی از شیرین ترین و جالب ترین مباحث مواده...!!!

eterno

کاربر ممتاز
مطمئناً هرچی که براتون ارائه میکنن بردارید، چرا که درسای دیگه که میخواین ترم های بعد بردارین از لحاط درک و مفهومی براتون مشکل ساز میشه...
قطعاً بایستی یک سری از توابع ترمودینامیکی مواد رو آشنا بشین و سیستم مطالبش...
ترمودینامیک هررشته ای به خصوصه، ولی دونستن و یادگرفتن هرچه سریع تر این مطالب به درک بهترتون از مابقی درس ها کمک میکنه...
درس تئوری نابجایی هم اهمیتش کمتر از ترمودینامیک نیست...
خیلی درس مهمی هست... البته یکی از شیرین ترین و جالب ترین مباحث مواده...!!!
ممنونم از کمکتون..این چند روزه خودم هم به این نتیجه رسیدم که ترمو رو بگیرم حتی اگه ترم خیلی سختی داشته باشم،فکر میکنم باید این ترم بجنگم با درسها و شکستشون بدم:)

soheila1366

عضو جدید
اول از همه قبولی تان را تبریک میگم
چه طور از مکانیک امدید مواد؟ آخه یکی از درس های کنکور مواد ؛ ترمودینامیک هست ، اصلا نخوندید ترمو مواد را برای کنکور ارشد/
؟

ترمو مواد شامل این بحث هاست:
قوانین ترمودینامک 0-1-2-3
قوانین گازها: شارل -گیلوساک-
ترمودینامیک کحلول ها و قوانین ان
ترموشیمی
آنتالپی آنتروپی انرزی ازاد گیبس
الکتروشیمی
البته بستگی داره کدام دانشگاه هم باشید ( بعضی از اساتید برخی از دانشگاه ها بعضی از بحث ها را نمیگن مثل الکتروشیمی)

eterno

کاربر ممتاز
چه طور از مکانیک امدید مواد؟ آخه یکی از درس های کنکور مواد ؛ ترمودینامیک هست ، اصلا نخوندید ترمو مواد را برای کنکور ارشد/
؟

ترموشیمی
الکتروشیمی
البته بستگی داره کدام دانشگاه هم باشید ( بعضی از اساتید برخی از دانشگاه ها بعضی از بحث ها را نمیگن مثل الکتروشیمی)
ممنونم از تبریکتون..من با سهمیه شاگرد اولی قبول شدم برای همین اصلا نخوندم درسهای مواد رو...
راستش منکه با استادها صحبت کردم گفتن که ترمودینامیک مواد و مکانیکال متالورژی و فیزیکال متالورژی از درسهای مهم مواده..برای همین من جزوه خواص فیزیکی و ترمو ی کارشناسی بچه ها رو گرفتم که بخونم...نظرتون چیه؟به نظرتون خوبه؟

magnet

عضو جدید

؟

ترموشیمی
الکتروشیمی

ممنونم از تبریکتون..من با سهمیه شاگرد اولی قبول شدم برای همین اصلا نخوندم درسهای مواد رو...
راستش منکه با استادها صحبت کردم گفتن که ترمودینامیک مواد و مکانیکال متالورژی و فیزیکال متالورژی از درسهای مهم مواده..برای همین من جزوه خواص فیزیکی و ترمو ی کارشناسی بچه ها رو گرفتم که بخونم...نظرتون چیه؟به نظرتون خوبه؟

سلام و وقت بخیر . . .
من سوال شما رو دیدم ، ولی از آنجایی که دوستان بخوبی کمک می کردند ، در بحث شرکت نکردم.
درتکمیل صحبت دوستان ، اول اینکه تبریک میگم بهتون و خوش آمد . . . .

مطلب بعدی ، از آنجایی که با یکی از دوستان مکانیک ، یه مدت رو ترمومواد باهم کار کردیم ، عرض کنم که ترمویی که مکانیک خوندین (ون وایلن) مباحث اولیه مواد رو هم شامل میشه . با این تفاوت که کمی در زاویه دید تفاوت داره ؛ این تفاوت بیشتر تو جلد دوم کتاب گسکل (منبع اصلی ترمو مواد) مشاهده میشه . جایی که اختلاط مواد رو بررسی می کنه اونم به کمک جداول و ...
اینم سرفصل ترمودینامیک ارشد مهندسی مواد به نقل از سرفصل نویسی دانشکده مواد دانشگاه علم و صنعت به سرپرستی دکتر سرپولکی .

برنامه بازنگري دروس ارشد مجري: دكتر حسين سرپولكي
دانشكده مهندسي مواد و متالورژي- دانشگاه علم و صنعت ايران

« ترموديناميك پيشرفته »

تعداد واحد: 2 واحد
نوع واحد:اجباري
پيشنياز: ندارد

- اصول و روابط اساسي در سيستم بسته
مرور قوانين اول, دوم و سوم ترموديناميك و پايداري فازها در سيستم تك جزئي

- اصول و روابط اساسي در سيستم باز
پتانسيل شيميائي, خواص مولار جزئي, تعادل در سيستمهاي غير همگن (شامل بيش از يك فاز) قانون فازهاي گيبس

- پتانسيل شيميائي و مفاهيم فوگاسيته و اكتيويته, معيار تعادل ترموديناميكي

- واكنشهاي شيميائي
سيستمهايي كه با يك واكنش شيميائي تعريف مي شوند واكنشهاي شيميائي همزمان-يادآوري دياگرام الينگهام- ريچاردسون, مروري بر ترموديناميك محلولها

- محلولهاي ايده آل و حقيقي , قوانين رائولت و هنري , توابع ترموديناميكي اختلاط , توابع اضافي, معادله گيبس-دوهم

- محلولهاي با قاعده , مدل شبه شيميائي , حالات استاندارد (رائولتي, هنري, يك درصد وزني و اتمي)

- آشنايي با نرم افزارهاي پيش بيني تحولات فازي

- اصول پيش بيني ترموديناميك،قابليت ها و اعتبار نتايج پيش بيني هاي فازي

- مطالعه ترموديناميكي خوردگي با استفاده از نرم افزارهاي ترموديناميكي

- شبيه سازي تعادل ترموديناميكي

- دياگرامهاي تعادلي فازي در سيستمهاي سه تايي و بالاتر

- محلولهاي رقيق چند جزئي و ضرايب تأثير متقابل, حلاليت گازها در فلزات

- الكتروشيمي

- ترموديناميك سطوح و فصل مشترك

- مسائل و تمرينات كاربردي در ارتباط با هر مبحث

- مقدمه اي بر ترموديناميك غير تعادلي
Reference :

1- D. R. Gaskell, Introduction to Thermodynamics of Materials
.
2- R. A. Swalin, Thermodynamics of Solids.
3- F. D. Richardson, Physical Chemistry of Melts in Metallurgy, vol. 1 & 2.
4- Lupis, C. H. P., Chemical Thermodynamics of Materials, New York, North-
Holland, 1983.
5- Ragone, David V., Thermodynmics of Materials, New York, Wiley, 1994.
6- Hudson, John B., Thermodynamics of materials: a classical and statistical
synthesis, New York, J. Wiley, 1996.

مطلب بعدی اینکه شما اگه ترموی کارشناسی رو خوب بخونین ، در واقع چیزی حدود 70درصد ترموی ارشد هم خوندین ، اون چیزی که منو به شخصه اذیت کرد تو ترمو ارشد ، ترمودینامیک غیرتعادلی و قسمت های حذف شده از فصل محلول ها و قسمت های مربوط به شبیه سازی و پیش بینی بود که نه استاد فهمید چی میگه نه ما فهمیدیم !!!
رفرنس اولی اجباری یه ولی برای ترمودینامیک غیرتعادلی بسته به دانشگاهتون و استادتون ، منبع فرق می کنه . استاد ما چون استخراج خونده بود از یه منبع روسی گفت و اکثر بحثاش استخراجی بود . درکل دست استاد خیلی بازه و می تونه انعطاف زیادی در بحث ها داشته باشه.

موفق باشین .
:gol:

Melted_Boy

کاربر ممتاز
ممنونم از کمکتون..این چند روزه خودم هم به این نتیجه رسیدم که ترمو رو بگیرم حتی اگه ترم خیلی سختی داشته باشم،فکر میکنم باید این ترم بجنگم با درسها و شکستشون بدم:)

قطـــــــــــعاً همینه!!! Rock ON...!!!!!!
ایشالا که موفق باشین ...;)

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز

ترمودینامیک اساسی ترین درس رشته مهندسی مواد هست ! شما متالورژی فیزیکی رو بدون ترمو نمی تونین خوب درک کنید! باید یه سری از توابع ترمودینامیکی رو اشنا باشید! مثلا همین انرژی آزاد گیبس که فوق العادع پر کاربرد هست! dG=-SdT+VdP معادلات و روابط بسیار مهمی چون وانت-هوف . کلازیوس کلاپیرون - فشار بخار از همین رابطه ساده مشتق می شن! معیار مهندسی مواد برای انجام یا عدم انجام واکنش می باشد و ...

ترمودینامیک مهندسی مکانیک دید کلاسیک داره تا آماری و کریستالی!
دیاگرامهای ترمودینامیکی استحاله فازها خیلی خیلی مهمن! مخصوصا که شما شناسایی مواد هستید و گرایشی کاملا متالورژیکی !!!

آخرین ویرایش:

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام و وقت بخیر . . .
من سوال شما رو دیدم ، ولی از آنجایی که دوستان بخوبی کمک می کردند ، در بحث شرکت نکردم.
درتکمیل صحبت دوستان ، اول اینکه تبریک میگم بهتون و خوش آمد . . . .

مطلب بعدی ، از آنجایی که با یکی از دوستان مکانیک ، یه مدت رو ترمومواد باهم کار کردیم ، عرض کنم که ترمویی که مکانیک خوندین (ون وایلن) مباحث اولیه مواد رو هم شامل میشه . با این تفاوت که کمی در زاویه دید تفاوت داره ؛ این تفاوت بیشتر تو جلد دوم کتاب گسکل (منبع اصلی ترمو مواد) مشاهده میشه . جایی که اختلاط مواد رو بررسی می کنه اونم به کمک جداول و ...
اینم سرفصل ترمودینامیک ارشد مهندسی مواد به نقل از سرفصل نویسی دانشکده مواد دانشگاه علم و صنعت به سرپرستی دکتر سرپولکی .

برنامه بازنگري دروس ارشد مجري: دكتر حسين سرپولكي
دانشكده مهندسي مواد و متالورژي- دانشگاه علم و صنعت ايران

« ترموديناميك پيشرفته »

تعداد واحد: 2 واحد
نوع واحد:اجباري
پيشنياز: ندارد

- اصول و روابط اساسي در سيستم بسته
مرور قوانين اول, دوم و سوم ترموديناميك و پايداري فازها در سيستم تك جزئي

- اصول و روابط اساسي در سيستم باز
پتانسيل شيميائي, خواص مولار جزئي, تعادل در سيستمهاي غير همگن (شامل بيش از يك فاز) قانون فازهاي گيبس

- پتانسيل شيميائي و مفاهيم فوگاسيته و اكتيويته, معيار تعادل ترموديناميكي

- واكنشهاي شيميائي
سيستمهايي كه با يك واكنش شيميائي تعريف مي شوند واكنشهاي شيميائي همزمان-يادآوري دياگرام الينگهام- ريچاردسون, مروري بر ترموديناميك محلولها

- محلولهاي ايده آل و حقيقي , قوانين رائولت و هنري , توابع ترموديناميكي اختلاط , توابع اضافي, معادله گيبس-دوهم

- محلولهاي با قاعده , مدل شبه شيميائي , حالات استاندارد (رائولتي, هنري, يك درصد وزني و اتمي)

- آشنايي با نرم افزارهاي پيش بيني تحولات فازي

- اصول پيش بيني ترموديناميك،قابليت ها و اعتبار نتايج پيش بيني هاي فازي

- مطالعه ترموديناميكي خوردگي با استفاده از نرم افزارهاي ترموديناميكي

- شبيه سازي تعادل ترموديناميكي

- دياگرامهاي تعادلي فازي در سيستمهاي سه تايي و بالاتر

- محلولهاي رقيق چند جزئي و ضرايب تأثير متقابل, حلاليت گازها در فلزات

- الكتروشيمي

- ترموديناميك سطوح و فصل مشترك

- مسائل و تمرينات كاربردي در ارتباط با هر مبحث

- مقدمه اي بر ترموديناميك غير تعادلي
Reference :

1- D. R. Gaskell, Introduction to Thermodynamics of Materials
.
2- R. A. Swalin, Thermodynamics of Solids.
3- F. D. Richardson, Physical Chemistry of Melts in Metallurgy, vol. 1 & 2.
4- Lupis, C. H. P., Chemical Thermodynamics of Materials, New York, North-
Holland, 1983.
5- Ragone, David V., Thermodynmics of Materials, New York, Wiley, 1994.
6- Hudson, John B., Thermodynamics of materials: a classical and statistical
synthesis, New York, J. Wiley, 1996.

مطلب بعدی اینکه شما اگه ترموی کارشناسی رو خوب بخونین ، در واقع چیزی حدود 70درصد ترموی ارشد هم خوندین ، اون چیزی که منو به شخصه اذیت کرد تو ترمو ارشد ، ترمودینامیک غیرتعادلی و قسمت های حذف شده از فصل محلول ها و قسمت های مربوط به شبیه سازی و پیش بینی بود که نه استاد فهمید چی میگه نه ما فهمیدیم !!!
رفرنس اولی اجباری یه ولی برای ترمودینامیک غیرتعادلی بسته به دانشگاهتون و استادتون ، منبع فرق می کنه . استاد ما چون استخراج خونده بود از یه منبع روسی گفت و اکثر بحثاش استخراجی بود . درکل دست استاد خیلی بازه و می تونه انعطاف زیادی در بحث ها داشته باشه.

موفق باشین .
:gol:

آره منم شنیدم که ریاضی مهندسی پیشرفته و ترمودینامیک پیشرفته ارو اجباری کردند!

eterno

کاربر ممتاز
مرسی بچه ها....خیلی خوب توضیح دادین....واقعا مرسی....
اگه جای دیگه به مشکل برخوردم با اجازه تون میام میپرسم بازم:دی
امیدوارم که بازم کمکم کنین:)

بالا