گفتمان درسی عمران

fari_civil

عضو جدید
يه سواله ديگه چرا تونل ها به صورت نيم دايره ساخته ميشن ؟ چرا مثلاً بصورت مستطيل نيستن؟

برا اينکه وقتي مقطعت هلالي ميشه نيروها زاويه پيدا ميکنن و به نيروي فشاري تبديل ميشن. مصالحم نيروي فشاريو بهتر از کششي تحمل ميکنن. فکن وزن کوه به صورت نيروي عمودي به مصالح وارد بشه . ميترکه!! ميبره!! ولي نيرو فشاري نه دليل استفاده از سقفاي طاق ضربي هم همينه .نيرو به صورت زاويه دار از مقطع تونل(سقف تونل) به ديواره هدايت ميشه و ميره تو زمين. ديگه به صورت 90 درجه به يه سطح افقي که زيرش هيچي نيس وارد نميشه
از دیشب تاحالا تلاش معصومانم برا گذاشتن پست ادامه داش که الان موفق شدم:confused:

fari_civil

عضو جدید
حالا با توجه به چیزایی که گفتم ازتون یه سوال میپرسم!!!!:d
چرا برا مسجدا مناره میذارن؟

pme

عضو جدید
کاربر ممتاز
برا اينکه وقتي مقطعت هلالي ميشه نيروها زاويه پيدا ميکنن و به نيروي فشاري تبديل ميشن. مصالحم نيروي فشاريو بهتر از کششي تحمل ميکنن. فکن وزن کوه به صورت نيروي عمودي به مصالح وارد بشه . ميترکه!! ميبره!! ولي نيرو فشاري نه دليل استفاده از سقفاي طاق ضربي هم همينه .نيرو به صورت زاويه دار از مقطع تونل(سقف تونل) به ديواره هدايت ميشه و ميره تو زمين. ديگه به صورت 90 درجه به يه سطح افقي که زيرش هيچي نيس وارد نميشه
از دیشب تاحالا تلاش معصومانم برا گذاشتن پست ادامه داش که الان موفق شدم:confused:
ممنون دوست عزيز!:w27:
ولي فكر نميكني تا حدودي هم مربوط به خمش باشه؟!!!:redface:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
گنبد نمایه سر انسانو مناره ها دستانی رو به خدا

fari_civil

عضو جدید
گنبد نمایه سر انسانو مناره ها دستانی رو به خدا

بابا مرسی!! ببین کی اینجاس ما دانشجوییم میگیم امتحان داریم شما چی:d
فکنم دوران بهتون ساخته ها!!:D:Dکم پیدایین بهتره بگم کلا نیستین:D
اینی که شما گفتی دلیل معماریشه اینی که من میگم دلیل سازه ای (امیدوارم به دردتون بخوره):)
راستی این نیرو که برا بلند کردن کتابا نشون دادم باید دقیقا به مرکز ثقل کتابا وارد شه من نیرو رو یه خورده پایین کشیدم شما ببخشید(وای دیوونه ی این تیکم!! ش هاشو تپل بخونین!!:D)

پیوست ها

• Scan0009.jpg
    Scan0009.jpg
    20.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام! ميشه جواب اين سوالو يكم كامل تر و تخصصي تر جواب بدين! بجاي كارگر به يه مهندس جواب بدين!;) استاد مقاومت مصالح اين سوال پرسيده! فكر مي كنين بچه ها براي مسخره كردن سوال چي گفتن؟ يكي گفت براي تهويه هوا يكي ديگه گفت براي اينكه اونطرفشو ببينيم!:eek:
فكر مي كنم مربوط به ممان اينرسي باشه! يكم راهنماييم كنين! ممنون از هموتون!:gol:
شرمنده من هميشه دير ميرسم:D
در مورد سوال:
چون ارتفاع زياد ميشه و فاصله بالها از محور خنثي زياد ميشه درنتيجه ممان اينرسي خوبي حول محور x ايجاد ميشه بنابراين تحمل مقاومش خمشي كه مهمترين نقش تير هست زياد ميشه.
نكته بعدي اينه كه چون لانه زنبوري تو خالي هست و فشرده نيست باعث سبك شدن سازه ميشه كه تو بحث زلزله سبك سازي خيلي مهم هست در اقتصاد مهندسي هم مهه و همچنين ميشه از اين سوراخها براي عبور تاسيسات استفاده كرد كه همين باز باعث ميشه ضخامت سقف كمتر بشه.
البته يه سري مشكلم داره كه مثلا نيرو برشي اونم توي تكيه گاه ها كه نيرو برشي زياده رو خيلي خوب تحمل نميكنه كه البته با پليت(صفحه) زدن در جان تير اين مشكلو حل ميكنند;)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام...من یه سوال دارم:

چه موقع باید پیچش تصادفی در ساختمان رو چک کنیم

سلام ، سری به بند های 2-3-10 آیین نامه 2800 ویرایش سوم بزنید ، صفحات 26 به بعد ، توضیحات کاملی در مورد محاسبه و ضوابط این مبحث بدست میارید :)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بابا مرسی!! ببین کی اینجاس ما دانشجوییم میگیم امتحان داریم شما چی:d
فکنم دوران بهتون ساخته ها!!:D:Dکم پیدایین بهتره بگم کلا نیستین:D
اینی که شما گفتی دلیل معماریشه اینی که من میگم دلیل سازه ای (امیدوارم به دردتون بخوره):)
راستی این نیرو که برا بلند کردن کتابا نشون دادم باید دقیقا به مرکز ثقل کتابا وارد شه من نیرو رو یه خورده پایین کشیدم شما ببخشید(وای دیوونه ی این تیکم!! ش هاشو تپل بخونین!!:D)

من کلاً نتونستم بخونم چی نوشته بود ، یکمی کیفیتش بیشتر میشد بهتر میبود :) ولی فکر کنم دلیلش انتقال نیروی فشاری حاصل از رانش گنبد به زمین باشه ، البته دلیل زوج بودنش و خیلی نمیدونم ، چون اهل سنت کلاً با یک مناره مسجد میسازند ، البته توی خود همین ایران هم مساجد تک مناره کم نیستند که معروف هم هستند .

pme

عضو جدید
کاربر ممتاز
شرمنده من هميشه دير ميرسم:D
در مورد سوال:
چون ارتفاع زياد ميشه و فاصله بالها از محور خنثي زياد ميشه درنتيجه ممان اينرسي خوبي حول محور x ايجاد ميشه بنابراين تحمل مقاومش خمشي كه مهمترين نقش تير هست زياد ميشه.
نكته بعدي اينه كه چون لانه زنبوري تو خالي هست و فشرده نيست باعث سبك شدن سازه ميشه كه تو بحث زلزله سبك سازي خيلي مهم هست در اقتصاد مهندسي هم مهه و همچنين ميشه از اين سوراخها براي عبور تاسيسات استفاده كرد كه همين باز باعث ميشه ضخامت سقف كمتر بشه.
البته يه سري مشكلم داره كه مثلا نيرو برشي اونم توي تكيه گاه ها كه نيرو برشي زياده رو خيلي خوب تحمل نميكنه كه البته با پليت(صفحه) زدن در جان تير اين مشكلو حل ميكنند;)
:w27:دوست عزيز! دنبال همين بودم! مي دونستم مقاومت خمشي زياد مي شه ولي دليلشو نمي دونستم! دير رسيدين ولي از وقتم نگذشته بود !:thumbsup2:
مي شه گفت دقيقه ي نود رسيدين كه يازم غنيمته!!!!!:love:
فكر كنم دو نمره رو كامل بهم بده!:w40:
نصفش مال شما!:redface:

pme

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیدونم ولی فک نمیکنم به خمش ربطی داشته باشه..
جوابتون كاملاً درست بود و هيچ حرفي توش نبود!:thumbsup2: چون جواب خودمم همين بود! كه وقتي يه مهندس عمران تاييدش كنه معلومه نمره اينم مي گيرم!:thumbsup2:
(مي خواستم از خمش مطمئن بشم:hypocrite:)
شرمنده اينو ديگه با كسي قسمت نمي كنم:w15:
ولي چون تاييدش كردين يه 25/0 مال شما:w02:

fari_civil

عضو جدید
من کلاً نتونستم بخونم چی نوشته بود ، یکمی کیفیتش بیشتر میشد بهتر میبود :) ولی فکر کنم دلیلش انتقال نیروی فشاری حاصل از رانش گنبد به زمین باشه ، البته دلیل زوج بودنش و خیلی نمیدونم ، چون اهل سنت کلاً با یک مناره مسجد میسازند ، البته توی خود همین ایران هم مساجد تک مناره کم نیستند که معروف هم هستند .

دقیقا همینطوره:)مولفه ی افقی نیرو (گفتیم وزن سازه به خاطر گنبدی بودن زاویه گرفته مایل شده) باعث ترکیدن سازه میشه ولی نیرویه فشاریه حاصل از وزن مناره اثر اونو از فشار اوردن به سازه و ایجاد نیروی اصطحکاک بین مصالح سازه خنثی میکنه:)
یه مثالی که زده بودم این بود که شما بخای چن تا کتابو با هم برداری اونارو کنار هم میچینی از طرفین فشار میدی بعد بلندشون میکنی. نیرویه فشاریه دست تو بین کتابا اصطحکاک ایجاد میکنه و باعث میشه تاوزن کتابا باعث ریختنشون نشه. وزن مناره هم کاری مثل نیروی دست تو رو میکنه:)
به خاط همین مسجدایی که بزرگن و پر جمعیت حتی 3 تا منارم دارن.
بابت کیفیتم شما ببخشید:D اسکن شدش با کیفیته بعد اینکه اپلود کردم اون از اب در اومد . اقا من شرمنده:)
کار بر :pme

بابا مرااااااااااااام... مرسی که شادیتو با مام قسمت کردی:)

The Lunatic

عضو جدید
سوال:
در حین آزمایش خمشی ملات سیمان فاصله تکیهگاه های زیر نمونه اشتباهاً به مقدار یک سانتی متر کاهش یافته است. مقاومت خمشی چه تغییری میکند؟
(لنگر تیر ساده تحت بار متمرکز M=pl/4)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سوال:
در حین آزمایش خمشی ملات سیمان فاصله تکیهگاه های زیر نمونه اشتباهاً به مقدار یک سانتی متر کاهش یافته است. مقاومت خمشی چه تغییری میکند؟
(لنگر تیر ساده تحت بار متمرکز M=pl/4)

مطمئناً جواب آزمایش اشتباهه ، چون مقاومت خمشی کمتر از مقدار مورد نیاز هستش ، و چون ما در مورد نمونه صحبت میکنیم ، پس نمیتونیم جواب اون رو با فرمول و اعداد و ارقام به نتیجه منطقی برسونیم . پس لازمه آزمایش دوباره تکرار بشه .

The Lunatic

عضو جدید
مطمئناً جواب آزمایش اشتباهه ، چون مقاومت خمشی کمتر از مقدار مورد نیاز هستش ، و چون ما در مورد نمونه صحبت میکنیم ، پس نمیتونیم جواب اون رو با فرمول و اعداد و ارقام به نتیجه منطقی برسونیم . پس لازمه آزمایش دوباره تکرار بشه .
میشه واضح تر بگید؟
از کجا متوجه شدید که مقاومت خمشی نمونه از مقاومت مورد نیاز کمتر شده؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
گوموی عزیز ، شما خودتون فرمول مورد نیاز رو ذکر کردید ، وقتی L کاهش پیدا میکنه ، پس M ه کاهش پیدا میکنه و هنگام شکست شما نمیدونید که این M برای L درست هم درسته یا خیر

haji_jafari2020

عضو جدید
سلام
من یک دانشجوی ترم 5 کارشناسی هستم. با توجه به درس هایی که تا حالا گذروندم ، می تونم نرم افزار یاد بگیرم یا نه؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوست عزیز بعد از پاس کردن فولاد بتن بارگذاری به فکر نرم افزار باشید

A_Khorashadi

عضو جدید
اول بگم که امیدوارم اینجا درست آمده باشم چون در قسمت درخواست ها سؤال در مورد پروژه بتن نوشتم دوستان گفتن که بهتره سؤالها رو اینجا مطرح کنم.;)
حالا یک سؤال ضرایب آیین نامه بتن آمریکا و کانادا برای بار مرده و زنده با آیین نامه آبا مطابقت نداره من برای پروژه باید هم بارگذاری و تحلیل دستی انجام بدم هم کامپیوتری در تحلیل دستی از ضرایب آبا استفاده می کنم حالا برای اینکه تحلیل کامپیوتری با دستی مطابقت داشته باشه میشه در ETABS تمام ضرایب ACI رو برحسب آبا تغییر بدم. اشکالی در تحلیل پیش نمیاد؟ متشکرم.

mohamade

عضو جدید
فرشید دلایل خوبی اورده ولی به نظرم کسی که اینا رو طراحی می کنه عسل دوست داره:biggrin:

maryam405

عضو جدید
سلام من تازه عضو انجمنتون شدم .
یه تحقیق ساده ای دارم میخوام جمع بندی کنم ببینم کجاها باید اسکلت فلزی بزنیم کجاها فولادی!! دلایل زیادی لازم دارم ،چون اینجا هر کسی هر اسکلتی عشقش بکشه میزنه بدون دلیل!!دوستانی که میتونن کمکم کنن و اهل چت هستن منو ادد کنن پیام بذارن civil_eq اینم آیدیم.

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسلکت فلزی مگه با فولادی فرق داره؟؟؟
یه سوال دیگه هم داشتم متره چیه؟؟
اونوخت صورت وضعیت چیه؟؟

fari_civil

عضو جدید
اخوی مگه متره نپاسیدی؟
متره چن نو داره اولیه که دقیق نیستو برا مناقصه است.
دومی برا براورد تقریبی قیمته
سومیم از رو نقشههاس که باید خیلی دقیق باشه برا سفارش مصالح و برا نوشتن صورت وضعیتاس
حالا سر هر ماه دفتر فنی ( البته من از چشم پیمانکار دارم میگم نه کار فرماو...) برا پیمانکارای جز و برا کارفرما بایدیه سریصورت وضعیت در اره.
کارایی که پیمانکاره جز کرده مثلا ارماتور بندی تیرو زدن سقف اینارو متره میکنه بعد اونارو با توجه به متره کلی درصد بندی میکنه مثلا میگه تو 20 درصد کارو انجام دادی این صورت وضعیت میره امور مالی روکش مالی میشه و پولی به پیمانکار جز پرداخت میشه.
همینطور کارایی که خودش کرده رو صورتوضعیت میکنه بعد دسگا نظارت تایید میکنه میدن به کار فرما تا اونم پولیو به پیمانکار پرداخ کنه:)
نمیدونم واضح بود یا نه:)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم حسابی:D
سر پرست کارگاه چیه؟؟
سر پرست دفتر فنی چیه؟؟
کدوم خفن تره؟؟:D

ala-engineer

عضو جدید
سلام یه سوال مقاومتی در حد ترم 3 داشتم:redface:
انتقال نیرو باعث پیچش،خمش و غیره میشه،ولی من برای تشخیص اینکه کجا پیچشه و کجا خمش،بعضی وقتها:surprised: گیج :surprised:میشم اگه کسی یه روش خوب برای تشخیصشون بلده به من هم یاد بده واقعا ممنونش میشم:gol::gol::gol:

بالا