تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

shidokht777

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
http://s5.picofile.com/file/8145148842/IMG_20141010_143259.jpg
میشه بگید این تمرین رو کی بهتون داده ؟:)
اگر تو جمع و تفریق اشتباه نکرده باشم جواب همین میشه راه حل فکر کنم درسته خودتون هم چک کنید

سلام دستتون درد نکنه...
راه حلش فکر میکنم درست باشه ولی توی قسمت اول فک کنم باید بذاریم c dv/dt..درسته؟یعنی تو جوابای آخر همش باید یه c اضافه کنیم
و قسمت آخر باید جای Vcها مقدار بذاریم و t نقطه A,Dرو محاسبه کنیم

سئوالم استاد مدارمون برای تمرین دادن...
بازم ممنون:gol::gol:

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

تو مبحث تزویج کننده ها قسمتی که مشخص کردم رو چطوری نوشته؟!

1 (2).jpg
2 (2).jpg

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز

حل معادله یا نوشتن معادله در حالت عادی رو بلدم
بنده قسمتی که مشخص کردم یعنی 2jiدو رو نمیفهمم چطور نوشته؟مگه اثر تزویج 2j(i1-i2( نیست؟ پس اون که خط کشیدم دیگه چیه؟:redface:

شما زحمت مقایسه معادله ای که من نوشتم و معادله ای که کتاب نوشته رو به خودت بده ایشالا متوجه میشی

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما زحمت مقایسه معادله ای که من نوشتم و معادله ای که کتاب نوشته رو به خودت بده ایشالا متوجه میشی

متاسفانه نگرفتم چی شد!:(

یعنی شما میگید هم اثر تزویج سلفه متقابل اعمال شده هم تزویج سلفه خودش؟

اگه اینجوره پس چرا kvlسمت چپی فقط یه بار از mاستفاده کرده و اثر تزویج سلف متقابل را حساب کرده؟

لطف کنید یکم بیشتر توضیح دهید .سپاس

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
متاسفانه نگرفتم چی شد!:(

یعنی شما میگید هم اثر تزویج سلفه متقابل اعمال شده هم تزویج سلفه خودش؟

اگه اینجوره پس چرا kvlسمت چپی فقط یه بار از mاستفاده کرده و اثر تزویج سلف متقابل را حساب کرده؟

لطف کنید یکم بیشتر توضیح دهید .سپاس

تو حلقه سمت چپ چنتا سلف داریم؟ یکی
چنتا سلف با این سلف تزویج دارن؟ یکی
پس یکبار اثر تزویج رو مینویسیم
تو حلقه راست چنتا سلف داریم؟ دوتا
برای هر سلف چنتا تزویج داریم؟ برای هر کدوم یکی پس باید دو بار اثر تزویج رو بنویسیم.
گفتم که شما برا چنتا مثال اون معادله که من علامت گذاشتمش رو بنویسی بعدش دستت میاد-این فصل راحتیه حیفه که سوالهاش رو از دست بدین

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من منظورم این نبود شما سری موازی بلد نیستی که:( ای بابا:( من شاید بد حرف میزنم. چون این دومین باره میبینیم اینطوری میشه. راستی آقا مسعود شمام یه وقت بد برداشت نکرده باشید. من منظورم خودم بود که اگه اول بشم یا اخر نمیدونم باید چطور رفتار کنم نه شما. با هرکسم صحبت کردم قانع نشدم و دلایل خودم محکم تر بود. خلاصه منظورم رو انگار من همیشه بد میگم. شما ببخشید.
ناتانائیل من برات نوشتم و ازت ممنونم بابت این سوال. و حالا یه سوال ازت دارم .سوال بعد این سوال که شکلش مشابه اینه نمیشه به این نکته ربط داد؟ اونم خیلی راحش طولانیه.
http://upload7.ir/imgs/2014-10/29044673676971927205.jpgمشاهده پیوست 223454

سلام مهربونم
نه نازنین بیقرار چرا فکر میکنی ناراحت شدم؟من باهات شوخی کردم ببخشید باعث عذاب وجدانت شدم./من اصلا ازت ناراحت نیستم
بریم سراغ مدار: ستاره رو به مثلث تبدیل کردی؟ نباید مثلث رو به ستاره تبدیل کنیم./
اهوم شکل بعدی هم دقیقا با جابجایی دوتامقاومت هدفش با این سوال یکسوئه/اما با روش پل وتستون از نظر من طبق توضیح خودت جواب نمیده عزیزم چون میشهR2=RL !!!
کاش بشه برای اینم یه روش ساده تری نوشت

بعله پل وتستون.تو مدار اگه بخوای قوی بشی باید دید مداری خوبی داشته باشی.باید ببینی کجاها سری موازیه

کجاها باید یه جریان رو برحسب جریان دیگه نوشت.کجاها مدار پل وتستونه.کجا حلقه خازنی تشکیل میشه

کجا کات ست سلفی تشکیل میشه.این میشه کل مدار

طراح یه جوری تست ها رو میده که باید زرنگ باشی و اون روش مورد نظر طراح رو پیدا کنی

وگرنه میشه به جواب رسید اما از بیراهه.از بی راهه هم بری وقت کم میاری و تمام آرزوهات

برباد میره و نمیتونی اون نتیجه مطلوب رو بدست بیاری.بعضی از ماها تو حل کردن سوالات

غرور داریم.مثلا میگیم اون روشی که کتاب حل کرده رو من نمیرم و با روش خودم میرممم

بعضی وقتها روش هایی که خودمون میریم وقت زیادی میبره.اما روشی که مد نظر طراح هست

وقتی کمتری میبره.همیشه دنبال روش هایی باشید که زمان کمتری میبره.زمان خیلی مهمه

وقتی که زمان هم کم بیاری دست و پاتو گم میکنی.سوال رو بلدی اما میبینی دست پاچه میشی

یا سوال رو نمیزنی یا اگه هم میزنی میبینی غلطه

ممنون از دیدی که بهم دادین ازین ببعد با هوشیاری بیشتری به مدار میتونم نگاه کنم

ولی براتون ممکنه نظرتون رو راجع به حل خانم زند بگید؟

آخرین ویرایش:

Army Of One

کاربر بیش فعال
اما پل وتستون چجوری اون مقاومتو که آوردی رو پل رو خط زدی؟وقتی جریان داره!نداره؟http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D9%84_%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%B3%D8%AA%D9%88%D9%86

وقتی R1R4=R2R3 نقاط b و c هم پتانسیل میشن یعنی اختلاف پتانسیل دو سر مقاومت Rm صفره پس با توجه به اینکه V=IR نتیجه میگیریم جریان عبوری از Rm صفر هست و اون مقاومت مثله مدار باز میمونه و از مدار میشه حذفش کرد.

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان:)

مثال زیر مربوط به صفحه432 کتاب استاد زرگر هستش که قسمتی از پاسخ سوال رو متوجه نمیشم ممنون میشم بگید چرا اونجاییکه voرو برحسب ورودی نوشته و گفته با توجه به ورودی vi باید s=-4+2jاینو نمیفهمم چرا نوشته ؟ چرا s=-4-2jننوشته؟!

111020141762.jpg

keyhan386

عضو جدید
سلام دوستان:)

مثال زیر مربوط به صفحه432 کتاب استاد زرگر هستش که قسمتی از پاسخ سوال رو متوجه نمیشم ممنون میشم بگید چرا اونجاییکه voرو برحسب ورودی نوشته و گفته با توجه به ورودی vi باید s=-4+2jاینو نمیفهمم چرا نوشته ؟ چرا s=-4-2jننوشته؟!

مشاهده پیوست 223553
سلام دوست عزیز
همواره داریم :

[SUB]Untitled.jpg[/SUB]

آخرین ویرایش:

amir3620

عضو جدید
راستی برای مدارهایی که غیر خطی اند مثل مقاومت حل شون چطوریه کتاب تقوی که توضیحی نداره کسی از دوستان جزوه خوبی سراغ داره بگذاره توی سایت ؟ کهن وکریمی که جزواتشان توی این مبحث کمی گیج کننده بود.....................

Kaka_s

عضو جدید
راستی برای مدارهایی که غیر خطی اند مثل مقاومت حل شون چطوریه کتاب تقوی که توضیحی نداره کسی از دوستان جزوه خوبی سراغ داره بگذاره توی سایت ؟ کهن وکریمی که جزواتشان توی این مبحث کمی گیج کننده بود.....................

غیرخطی واقعا روششم غیر خطیه!! هر سوال بسته به شکلش یه جور حل میشه. فقط باید سوال زیاد ببینی ازش.

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز

غیر خطی یه مبحث آسونه تو کنکور.هرکی تستشو نزنه راحت یه تست مفت از چنگش پریده

malih9068

عضو جدید
Re: تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

سلام دوستان خسته نباشید
اینجا -2 , -2/s رو از کجا اورده؟
منبع دیگه ای به جز
4v ,4u(t) که نداریم
uploadfromtaptalk1413354284547.jpg

Send from my sony using Taptalk

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان خسته نباشید
اینجا -2 , -2/s رو از کجا اورده؟
منبع دیگه ای به جز
4v ,4u(t) که نداریم
مشاهده پیوست 223842

سلام دوست عزیز

برای زمانهای بزرگتر از صفر که رسم میکنیم انرژی اولیه سلف و خازن که در بالا حساب کردیم رو باید تاثیر دهیم...منظورم همون زمانهای کوچکتر از صفره

malih9068

عضو جدید

سلام دوست عزیز

برای زمانهای بزرگتر از صفر که رسم میکنیم انرژی اولیه سلف و خازن که در بالا حساب کردیم رو باید تاثیر دهیم...منظورم همون زمانهای کوچکتر از صفره
وای چقدر بی دقتم!!
حالا اینجا ما به جای vc نوشتم v-vs بعد که به لاپلاس برده vc (0) از کجا اورده؟مگر به جاش نباید باز v-vs بنویسیم؟
مشاهده پیوست uploadfromtaptalk1413357027739.jpg

armineca7

عضو جدید
نه منظورم اینه که اون تابعی رو علامتزدم چطور بدست آمده
سلام دوست عزیز
pi/2 به جای t بذارید تو رابطه فقط توی محاسبه جمله سوم e^-2t نیاز به ماشین حساب داری :D
جمله اول 0 + جمله دوم 5 + جمله سوم 0.2 = 5.2. دیگه

malih9068

عضو جدید

وای چقدر بی دقتم!!
حالا اینجا ما به جای vc نوشتم v-vs بعد که به لاپلاس برده vc (0) از کجا اورده؟مگر به جاش نباید باز v-vs بنویسیم؟
مشاهده پیوست 223843

سوال منم جواب بدین ممنون میشم

Kaka_s

عضو جدید
سوال منم جواب بدین ممنون میشم

لاپلاس مشتق یه تابع چی میشه؟ میشه میشه s ضربدر F(s) منهای f(0) یعنی منهای شرایط اولیه. خب Vc(0) اینجا همون شرایط اولیه اس دیگه داریم Vc=Vs-V خوب چون لاپلاس V-Vs رو داریم میگیریم پس یه منفی در Vc(0) ضرب میشه و میشه s[V(s)-Vs(s)]-Vc(0).

malih9068

عضو جدید

سلام دوست عزیز برای بدست آوردن لاپلاس مشتق ولتاژ خازن Vc = Vs-Vطبق قاعده مشتق گیری در لاپلاس داریم :

لاپلاس مشتق یه تابع چی میشه؟ میشه میشه s ضربدر F(s) منهای f(0) یعنی منهای شرایط اولیه. خب Vc(0) اینجا همون شرایط اولیه اس دیگه داریم Vc=Vs-V خوب چون لاپلاس V-Vs رو داریم میگیریم پس یه منفی در Vc(0) ضرب میشه و میشه s[V(s)-Vs(s)]-Vc(0).
سپاس بله میدونم این میشه میگم چرا باز جانشین نمیکنه!!

Kaka_s

عضو جدید
سپاس بله میدونم این میشه میگم چرا باز جانشین نمیکنه!!

یعنی چی جانشین نمیکنه؟؟؟ تا آخرش Vc(0) رو نگه داشته و تو محاسبات هست دیگه البته تا اونجایی که عکس گرفتی! بعدشم یا صورت سوال Vc(0) رو داده یا باید خودت با توجه به مدار بدستش بیاری دیگه.

malih9068

عضو جدید

یعنی چی جانشین نمیکنه؟؟؟ تا آخرش Vc(0) رو نگه داشته و تو محاسبات هست دیگه البته تا اونجایی که عکس گرفتی! بعدشم یا صورت سوال Vc(0) رو داده یا باید خودت با توجه به مدار بدستش بیاری دیگه.
مرسی متوجه شدم چه کار کرده مقدار vc رو باید قرار بدیم چون در زمان صفر گفته شده نمیشه جانشین نمیتونیم بکنید فقط باید مقدارش قرار بدیم

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

سواله صفحه418 کتاب استاد زرگر اومده توان متوسط رو حساب کرده منم اینکارو انجام دادم اما نمیفهمم ایراد کار از کجاست ممنون میشم کمک کنید

داده های مساله و حل خودم رو گذاشتم:

http://upload7.ir/imgs/2014-10/69601868252137347387.jpg

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
بالا