تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

Kaka_s

عضو جدید
میشه از همه بچه ها خواهش کنم بمن کمک کنند
من مدارو گذاشتم پاییز.
و کلاس استاد شیرین ابادی نوشتم..
نمیدونم تمرکزم رو بذارم سر جزوه یا کتاب تقوی هم بخرم تستاشو بزنم...
البته تو جزوه استاد تست زیاده...
این که میگن کتاب تقوی خیلی خوبه حلش یعنی چی? یعنی حل عجیب غریب که به ذهن نمیرسه یا دید خوبی بهت میده...
ممنون میشم کمک کنند همه بچه

هر دو استاد واقعا خوبند و قوی کار میکنن. آره حل تستهای تقوی دید خوبی بهت میده و تا حد امکان از روشهای متنوعی هم استفاده کرده. ضمن اینکه برخی از تستهارو که کتابای دیگه غلط حل کردن درست حل کرده.

malih9068

عضو جدید
Re: تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

وقتی میخواهی vth rms رو حساب کنیم مگر نباید اندازه vth رو تقسیم بر رادیکال دو بکنیم اینجا چرا فقط ضریب cos رو تقسیم کرده
مشاهده پیوست 224431

Send from my sony using Taptalk
سوال منو یادتون نره...

keyhan386

عضو جدید
سوال منو یادتون نره...

سلام دوست عزیز
برای این که 4 مقدار dc است و نه کسینوسی یا سینوسی . وقتی مقدار dc باشه برای محاسبه مقدار موثر دیگه نمیخواد بر رایکال 2 تقسم کنی ، فقط زمانی که سینوسی یا کسینوسی است تقسیم کن برای این که بفمی چرا باید بر رادیکال 2 تقسیم نمیشه و یا کی میشه باید روابط مقدار موثر را براش بنویسی صفحه 308 کتاب کارو زرگر یک مطالعه اجمالی بکنید ایشا ا... که متوجه میشید . موفق باشید

malih9068

عضو جدید

سلام دوست عزیز
برای این که 4 مقدار dc است و نه کسینوسی یا سینوسی . وقتی مقدار dc باشه برای محاسبه مقدار موثر دیگه نمیخواد بر رایکال 2 تقسم کنی ، فقط زمانی که سینوسی یا کسینوسی است تقسیم کن برای این که بفمی چرا باید بر رادیکال 2 تقسیم نمیشه و یا کی میشه باید روابط مقدار موثر را براش بنویسی صفحه 308 کتاب کارو زرگر یک مطالعه اجمالی بکنید ایشا ا... که متوجه میشید . موفق باشید
مرسی دوست عزیز کتاب من 308 سوالاتش نوشته شده
برای چی کل رابطه رو تقسیم نمیکنیم یعنی اندازه تقسیم بر رادیکال دو

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

تو سواله زیر از کجا فهمیده این دوتا خازن سری هستن؟

271020141824.jpg

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام دوستان

مشاهده پیوست 224760

سلام، دوست عزیز وقتی دوتا المان تشکیل کات ست میدن قطعا باهم سری هستن، تو این مسئله چون فرکانس های طبیعی صفر رو نمیخاییم مجاز هستیم خازنهای سری رو باهم ساده کنیم،
( بطور کلی کاتست همون مفهوم سری رو میده ولی در ابعاد بزرگتر! امیدوارم منظورمو گرفته باشی.)

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام، دوست عزیز وقتی دوتا المان تشکیل کات ست میدن قطعا باهم سری هستن، تو این مسئله چون فرکانس های طبیعی صفر رو نمیخاییم مجاز هستیم خازنهای سری رو باهم ساده کنیم،
( بطور کلی کاتست همون مفهوم سری رو میده ولی در ابعاد بزرگتر! امیدوارم منظورمو گرفته باشی.)

ممنون از پاسختون

ممکنه یکم بیشتر توضیح دهید؟

مگه خازن 1 و 3/2 تشکیل کات ست ندادن؟ پس چرا سری نیستن؟از کات ست منظورتون چیه؟

این موضوع چه ربطی به فرکانس طبیعی صفر داره؟

:gol::gol::gol::gol:

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از پاسختون

ممکنه یکم بیشتر توضیح دهید؟

مگه خازن 1 و 3/2 تشکیل کات ست ندادن؟ پس چرا سری نیستن؟از کات ست منظورتون چیه؟

این موضوع چه ربطی به فرکانس طبیعی صفر داره؟

:gol::gol::gol::gol:

دوست عزیز اصلا بحث کات ست رو ول کن.اگه خوب به مدار نگاه کنی میبینی که جریان خازن بالایی

به سه شاخه وارد میشه. وجریان اون سه شاخه به خازن پایینی وارد میشه.پس جریان ها برابرند

سری به این معنا نیست که فقط یک سرشون بهم وصل شده باشه و از اون سر هیچ انشعابی

بیرون نیومده باشه.سری یعنی اینکه جریان ها باهم برابر باشند.از لحاظ شکل مهم نیست

از لحاظ جریانی شما حساب کن.متاسفانه تو دانشگاه به ما یاد دادن که بگن یه عنصر زمانی سری هست

که یک سرشون بهم وصل باشه.و از اون سر انشعابی خارج نشده باشه.در حقیقت جریان ها باهم برابر باید باشه

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز اصلا بحث کات ست رو ول کن.اگه خوب به مدار نگاه کنی میبینی که جریان خازن بالایی

به سه شاخه وارد میشه. وجریان اون سه شاخه به خازن پایینی وارد میشه.پس جریان ها برابرند

سری به این معنا نیست که فقط یک سرشون بهم وصل شده باشه و از اون سر هیچ انشعابی

بیرون نیومده باشه.سری یعنی اینکه جریان ها باهم برابر باشند.از لحاظ شکل مهم نیست

از لحاظ جریانی شما حساب کن.متاسفانه تو دانشگاه به ما یاد دادن که بگن یه عنصر زمانی سری هست

که یک سرشون بهم وصل باشه.و از اون سر انشعابی خارج نشده باشه.در حقیقت جریان ها باهم برابر باید باشه

ممنون از پاسختون:gol:

شرمنده چطور جریان خازن باالایی و پایینی is میشه؟نگرفتم چی شد:redface:

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان این فصل مدار به نظرم خیلی گیجم کرده

مثلا تو سواله زیر کات ست سلفی و خازنی رو از کجا فهمیده؟:razz: و منظوره اون خطها که تو شکل کشیده چیه؟!!یادم رفته :D

شکل سوال
3.jpg

شکل ساده شده

3.jpg

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها یه چیزی برام سواله.یادم میاد استاد زرگر میگفت که سلف های موازی و خازن های سری رو ساد نکنید

چون اینا فرکانس صفر درست میکنند

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز

مثلا تو سواله زیر کات ست سلفی و خازنی رو از کجا فهمیده؟:razz: و منظوره اون خطها که تو شکل کشیده چیه؟!!یادم رفته :D

شکل سوال
مشاهده پیوست 224765

شکل ساده شده

مشاهده پیوست 224764

الان پس باید 9 تا فرکانس طبیعی داشته باشیم که 3 تا از اونا فرکانس طبیعی صفر هستش

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

سلام دوستان

مشاهده پیوست 224760

اونجا که نوشتم جریان ها موازی منظور مساوی هستش :دی
Sent from my iPhone using Tapatalk

mahdi_ml

عضو جدید
بچه ها یه چیزی برام سواله.یادم میاد استاد زرگر میگفت که سلف های موازی و خازن های سری رو ساد نکنید

چون اینا فرکانس صفر درست میکنند

درست یادت میاد فرکانس صفر تولید میکنه......
دیگه حالا باید دید مسئله چی میخاد....

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال زیر رو چرا نمیشه اینجور تحلیل کرد ؟

بگیم که چون جریان سلفl1 و سلف l2به جریان سلف 3 وابسته است لذا از متغیر حالت یکی علاوه بر خازنی کم میشود!
271020141829.jpg

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

شکل سوال
مشاهده پیوست 224765

شکل ساده شده

مشاهده پیوست 224764

سلام. این بحث مدار از شیرین ترین مباحثه متاسفانه همه کتابا بد گفتند ... منبعتون حتما خوب نیست... منم هیچ منبع خوبی ندیدم.. کتاب اقای زرگر چاپ جدیدترش اگه اومده اونو یکی از دوستان اگه خرید ببینه شاید توی اون جلد بهتر گفته باشند.

در رابطه با سوالتون مگه نمیشه جای عناصر سری رو با هم عوض کرد و هیچ اشکالی نداره.. مطابق عکس زیر من براتون جابه جا کردم و گره سلفی و خازنی رو نشون دادم... البته برای شروع این طوری گفتم.. شما باید با مهارت بتونید مطابق عکس خودتون کات ست های سلفی و خازنی رو تشخصی بدید ...

اون خط هایی که کشیده کات ست ها رو مشخص کرده... توی عکسی که گذاشتم گره ها رو مشخص کردم.

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
امروز وقتی مبحث فرکانس طبیعی رو میخوندم.تست پارسال رو حل کردم.دیدم چه تست مفتی رو نزدم پارسال

امیدوارم امسال جبران کنم...

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. این بحث مدار از شیرین ترین مباحثه متاسفانه همه کتابا بد گفتند ... منبعتون حتما خوب نیست... منم هیچ منبع خوبی ندیدم.. کتاب اقای زرگر چاپ جدیدترش اگه اومده اونو یکی از دوستان اگه خرید ببینه شاید توی اون جلد بهتر گفته باشند.

در رابطه با سوالتون مگه نمیشه جای عناصر سری رو با هم عوض کرد و هیچ اشکالی نداره.. مطابق عکس زیر من براتون جابه جا کردم و گره سلفی و خازنی رو نشون دادم... البته برای شروع این طوری گفتم.. شما باید با مهارت بتونید مطابق عکس خودتون کات ست های سلفی و خازنی رو تشخصی بدید ...

اون خط هایی که کشیده کات ست ها رو مشخص کرده... توی عکسی که گذاشتم گره ها رو مشخص کردم.

مرسی پایدار جون.پایدار ما رو رتبه تک رقمی روت حساب کردیم ها :redface:

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
تو سواله زیر که مربوط میشه به صفحه79 جلد دوم استاد زرگر
281020141831.jpg

از انجاییکه میدونیم کات ست خازنی تشکیل صفر در مدار میده و در اینجا در پاسخش نوشته 4 المان ذخیره کننده داریم و یک صفر و گفته از اونجاییکه جریان خازن فرکانس صفر رو قبول نمیکنه چون باعث میشه از مقاوت جریان عبور نکنه لذا در اینجا سه قطب داریم و گزینه 3 درسته؟
سوالم اینجاست:

1-چرا گفته صفر قبول نیست اما یه دوته از 4 کم کرده؟:surprised:

2-و کلا کات ست خازنی صفر در نظر گرفته نمیشه یا در اینجا که چون جریان تابع تبدیل چون صفر میشه؟؟!!:redface:

ممنون

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
تو سواله زیر که مربوط میشه به صفحه79 جلد دوم استاد زرگر
مشاهده پیوست 224812

از انجاییکه میدونیم کات ست خازنی تشکیل صفر در مدار میده و در اینجا در پاسخش نوشته 4 المان ذخیره کننده داریم و یک صفر و گفته از اونجاییکه جریان خازن فرکانس صفر رو قبول نمیکنه چون باعث میشه از مقاوت جریان عبور نکنه لذا در اینجا سه قطب داریم و گزینه 3 درسته؟
سوالم اینجاست:

1-چرا گفته صفر قبول نیست اما یه دوته از 4 کم کرده؟:surprised:

2-و کلا کات ست خازنی صفر در نظر گرفته نمیشه یا در اینجا که چون جریان تابع تبدیل چون صفر میشه؟؟!!:redface:

ممنون

دوست عزیز گفته قطب.قطب فرق میکنه.ما تو مدار چهارتا فرکانس طبیعی داریم.که یکی از اون فرکانس ها صفره

حالا شما تو ذهنت یه s به مخرج اضافه کن.و به جاش صفر قرار بده میشه بی نهایت.اما باید صفر بشه

چون در فرکانس صفر خازن ها باز میشند.حواست باشه تعریف قطب و فرکانس طبیعی فرق میکنه

malih9068

عضو جدید

سلام دوستان مگر میشه دوتا جریان از یک مقاومت رد بگذره!!!
uploadfromtaptalk1414860384378.jpg

ایا مقاومت تونن و نورتن حتما باید یکی بشه؟

malih9068

عضو جدید

مدار معادل تونن و نورتن این مدار چی میشه
وقتی حساب میکنم مقاومتها یکی نمیشه!

uploadfromtaptalk1414860596028.jpg

Kaka_s

عضو جدید
سلام دوستان مگر میشه دوتا جریان از یک مقاومت رد بگذره!!!
مشاهده پیوست 225162

ایا مقاومت تونن و نورتن حتما باید یکی بشه؟

آره خب با دو متغیر کنترلی مختلف و در واقع از دو دید مختلف جریانو حساب کرده که اتفاقا اگه بشه اینکارو کرد خیلی وقتا اون متغیر مزاحم حساب میشه و مطلوب مسئله بدست میاد.

malih9068

عضو جدید

آره خب با دو متغیر کنترلی مختلف و در واقع از دو دید مختلف جریانو حساب کرده که اتفاقا اگه بشه اینکارو کرد خیلی وقتا اون متغیر مزاحم حساب میشه و مطلوب مسئله بدست میاد.
یعنی این دوتا جریان رو باهم مساوی قرار بدیم یا یک منفی هم لازم داره؟

keyhan386

عضو جدید
مدار معادل تونن و نورتن این مدار چی میشه
وقتی حساب میکنم مقاومتها یکی نمیشه!

مشاهده پیوست 225165

سلام دوست عزیز
منبع ولتاژ 2 ولتی را صفر کن و معادل تونن منبع جریان سمت چپ که با مقاومت 2 سریه را قرار بده ( با این کار یک حلقه از مدار کم میشه) حالا یک منبع جریان یک آمپری توی ورودی ( دوسر vab ) بذار و vab را بدست بار که میشه مقاومت تونن

malih9068

عضو جدید

سلام دوست عزیز
منبع ولتاژ 2 ولتی را صفر کن و معادل تونن منبع جریان سمت چپ که با مقاومت 2 سریه را قرار بده ( با این کار یک حلقه از مدار کم میشه) حالا یک منبع جریان یک آمپری توی ورودی ( دوسر vab ) بذار و vab را بدست بار که میشه مقاومت تونن
درست دوست عزیز ولی یکی نمیشن!!

بالا