ویژه نیمه شعبان.....:::::سخنان معصومین و بزرگان درباره آن حضرت و یارانشان:::::.....

mohsen-gh

مدیر تالار فلسفه
مدیر تالار
:gol:

:gol: :gol:

:gol: :gol: :gol:

ضمن عرض تبریک و شادباش به مناسبت اعیاد سعید شعبانیه

به مناسبت میلاد پر برکت

حض
رت بقیه الله الاعظم ارواحنا له الفدا

تعدادی تاپیک برای شناخت بهتر حضرت در تالار عصمت و طهارت ارسال شده است.

mohsen-gh

مدیر تالار فلسفه
مدیر تالار
بسم الله الرحمن الرحیم

باب الله
يکى از القاب حضرت مهدى (ع)"باب الله " است.
در زيارت آل ياسين مي خوانيم: "السلام عليک يا ياب الله و ديان دينه.
امام صادق (ع) مي فرمايند: "جانشينان پيامبر، همان ابواب خدايند، درهايى که از طريق آنها مي توان به حق رسيد. اگر آنها نبودند، خداوند شاخته نمي شد". (1)
امام باقر(ع) نيز فرمود: "نحن حجة اله و باب الله(2) در دعاى ندبه هم نسبت به امام زمان (ع) مي خوانيم: "اين باب الله الذي منه يوتي"؟ کجاست آن باب اللهى که از طريق او مي توان به خدا رسيد .
باب الله يعنى چه؟ همان گونه که باب ودر وسيله ارتباط است که هرکسى بخواهد به طور صحيح وارد خانه اى شود، بايد از در وارد گردد، اين خاندان هم باب هستند وهرکسى مي خواهد به خدا برسد و بهره اى ازکمالات ربانى ببرد، بايد از طريق اين خاندان قدم بردارد.
امروز در عالم هستى، خدا يک باب دارد و آن وجود مقدس حضرت ولى عصر(ع) است که هر کس مي خواهد به آن جا که بايد برسد، بايد از اين در وارد شود.
از آغاز عالم، همه انبياى الهى واوصياى گرامي آنها، باب الله بودند. در هر عصرى و زمانى خدا درى گشود وبابى براى هدايت و وصول خلق باز نمود تا اين که سرانجام، مقام باب اللهى به آن وجود مقدس رسيد هر چند، عصر غيبت است، امَا باب الله براى اهل الله مفتوح است . (3)

1. تفسيربرهان، ج 1 ص 19.
2. همان
3. نشريه موعود، شماره 17، ص84.

mohsen-gh

مدیر تالار فلسفه
مدیر تالار

http://www.askdin.com/thread11137.html

امام علي عليه السلام:

با مهدي ما , حجت هاي الهي پايان مي پذيرد , او آخرين امام و نجات بخش امت است.

امام مجتبي عليه السلام:

خوشا به حال کسي که زمان حضور حضرت مهدي عليه السلام را درک کند و سخن او را بشنود.

پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله:

برترين اعمال امت من , در انتظار ظهور از سوي خدا بودن است.
امام کاظم عليه السلام:

قائم کسي است که زمين را از دشمنان خداي متعال پاک ميکند و آنرا پر از عدل و داد ميکند.

همان گونه که پر از ظلم و ستم شده بود.

پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله:

هر كه شب نيمه ي شعبان را به عبادت به سرآورد، دلش نميميرد در روزي كه دل ها بميرند.

امام سجّاد عليه السلام:

آنگاه كه قائم ما قيام كند ، خداوند آفت را از شيعيان ما بزدايد و دل هايشان را چون پاره هاي آهن گرداند .

امام سجاد عليه السلام:

هر کس در دوران غيبت قائم ما بر ولايت ما ثابت قدم بماند خدا پاداش هزار شهيد به او ميدهد.

امام سجاد عليه السلام:

هنگاميکه مهدي قائم قيام کند خداوند بيماري را از هر مومني مي برد و نيروي او (جواني) را به او بر مي گرداند.

امام هادي عليه السلام:

براي فرزندم مهدي غيبتي خواهد بود که مردم در آن مدت به ترديد خواهند افتاد مگر آنان که خداوند نگاهشان بدارد.

پيامبر خدا صلي الله عليه و آله:

شيعيان در دوران غيبت مهدي (عج) از نور وجودش فروغ مي گيرند و از ولايتش بهره مند ميشوند

آنگونه که مردم از خورشيد پشت ابر بهره مند ميگردند.

حديث قدسي:

حکومت او (حضرت مهدي عج ) را ادامه خواهم داد و روزهاي حکومت حق را تا روز قيامت ميان اولياي خودم خواهم گرداند.

mohsen-gh

مدیر تالار فلسفه
مدیر تالار
رسول الله(ص) فرمودند:

چون در شب معراج مرا به آسمان هفتم و از آنجا به سدرة المنتهی و از آنجا به حجاب های نور بردند پروردگارم ندا کرد که:ای محمد تو بنده من و من پروردگار توام، پس خود را در برابر من کوچک شمار و مرا پرستش کن و بر من توکل نما و به من اعتماد داشته باش، زیرا من تو را دوست دارم که تو بنده، حبیب، رسول و پیغمبر من باشی و علی جانشین و باب مدینة العلم تو باشد.
او حجت من وپیشوای بندگان من است که بوسیله او دوستانم از دشمنانم شناخته میشوند.به وسیله او حزب الله تمیز داده میشود و دین من به وجود او پایدار و حدود آن محفوظ و احکامش جاری میشود.

به خاطر تو و او و امامان از اولاد تو، به مرد و زن بندگانم ترحم میکنم و به وسیله قائم شما زمین خود را با تسبیح و تهلیل و تکبیر و تمجید ذات مقدسم آباد کنم و از وجود دشمنان پاک گردانم و به دوستانمواگذار نمایم.

با ظهور او سخنان بی دینان را و اندوخته ها را آشکار سازم و او را به اسرار و ما فی الضمیر هر کس مطلع گردانم و با نیروی فرشتگانم مدد کنم تا فرمان مرا اجرا کند و دینم را رواج دهد.

او ولی به حق و مهدی حقیقی بندگان من است.

امالی صدوق ص504. بحار ج51

mohsen-gh

مدیر تالار فلسفه
مدیر تالار

جابر بن يزيد الجعفي قال : سمعت جابر بن عبد الله الأنصاري يقول :

لما أنزل الله عز وجل على نبيه محمد صلى الله عليه وآله « يا أيها الذين آمنوا أطيعوا الله وأطيعوا الرسول وأولي الأمر منكم » قلت :

يا رسول الله عرفنا الله ورسوله ، فمن أولو الامر الذين قرن الله طاعتهم بطاعتك ؟

فقال عليه السلام :

هم خلفائي يا جابر ، وأئمة المسلمين ( من ) بعدي أولهم علي بن أبي طالب ، ثم الحسن والحسين ،

ثم علي بن الحسين ، ثم محمد بن علي المعروف في التوراة بالباقر ، و ستدركه يا جابر ، فإذا لقيته فأقرئه مني السلام ،

ثم الصادق جعفر بن محمد ، ثم موسى ابن جعفر ، ثم علي بن موسى ، ثم محمد بن علي ، ثم علي بن محمد ، ثم الحسن بن علي ،

ثم سميي وكنيي حجة الله في أرضه ، وبقيته في عباده ابن الحسن بن علي ، ذاك الذي يفتح الله تعالى ذكره على يديه مشارق الأرض

ومغاربها ، ذاك الذي يغيب عن شيعته وأوليائه غيبة لا يثبت فيها على القول بإمامته إلا من امتحن الله قلبه للايمان
،

قال جابر : فقلت له : يا رسول الله فهل يقع لشيعته الانتفاع به في غيبته ؟

فقال عليه السلام : أي والذي بعثني بالنبوة إنهم يستضيئون بنوره وينتفعون بولايته في غيبته كانتفاع الناس بالشمس وإن تجللها سحاب ،

يا جابر هذا من مكنون سر الله ، ومخزون علمه ، فاكتمه إلا عن أهله

* جابر بن يزيد گويد از جابر بن عبد اللَّه انصارى شنيدم ميفرمود:

چون خداى عز و جل بر پيغمبرش اين آيه را نازل كرد
« يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَ أَطِيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ. »

« .. اى كسانى كه ايمان آورديد اطاعت كنيد خدا را و اطاعت كنيد رسول را و اولو الامر را از خودتان »

عرض كردم : يا رسول اللَّه من خدا و رسول او را شناختم ، اولو الامر چه کسانی هستند كه خدا اطاعت آنها را مقرون طاعت شما ساخته ؟

رسول خدا (ص) فرمودند :

اى جابر آنها جانشینان من هستند و بعد از من ائمه مسلمين‏اند، اول آنها على بن ابى طالب است و سپس حسن و حسين

و سپس محمد بن على كه در تورات معروف است به باقر و محققا او را درك كنى . اى جابر هر گاه به او برخوردى سلام مرا به او برسان

سپس صادق جعفر بن محمد سپس موسى بن جعفر، سپس على بن موسى ، سپس محمد بن على ، سپس على بن محمد و بعد حسن بن على ،

بعد هم نام و هم كنيه من حجة اللَّه في ارضه و بقيته في عباده پسر حسن بن على اين آنچنان كسى است كه خداى تعالى

ذكره مشارق و مغارب زمين را بدست او فتح كند ، اين آنست كه از شيعيان و دوستانش غايب شود

و باقى نماند بر عقيده امامت او مگر كسى كه خدا دلش را به ايمان امتحان كرده

جابر گويد : به او عرض كردم يا رسول اللَّه ! آيا براى شيعيانش در حال غيبت خود نفعى دارد؟

رسول خدا (ص) فرمودند : آری، سوگند به آن که مرا به پیامبری برانگیخت آنان از نور او پرتو می گیرند و از ولایتش در دوران غیبتش بهره مند می شوند،

همان سان که مردم از مهر فروزان- هرچند در پشت ابر - سود می جویند ؛

اى جابر اين سر مكنون خدا و علم مخزون او است ، آن را بپوشان مگر از اهلش .

كمال الدين وتمام النعمة - الشيخ الصدوق - ص 253

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
حضرت محمد(ص):
اذا رأيتم الرأيات السود قد اقبلت من خراسان فائتوها
و لو حبوا على الثلج فيها خليفةالله المهدى .

چون پرچمهاى سياه ببينيد كه ازسوى خراسان مى آيد به استقبال آن بشتابيد
هرچند با رفتن از روى برف باشد زيرا كه همراه آن جماعت مهدى خليفة الله است .

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
امام مهدى(ع) دركلام نبى‌اكرم(ص)

«اى گروه مردمان! آن نور خداى تبارك و تعالى در من قرار گرفت و پس از آن در وجود على(ع)، آنگاه از او در نسلش تا «قائم المهدى(ع)» كه بازگيرنده حق است و جلب كننده همه حقوق ازدست رفته ما. آگاه باشيد كه خاتم اوصياء مهدى قائم(ع) از ماست.آگاه باشيد كه او بر همه اديان پيروز مى شود.

آنگاه كه گردآمدگان در غدير خم، چشم بر دهان محمد مصطفىص دوختند تا در جمع يكصدوبيست هزار نفرى خود، سخنانش را بشنوند. نبى اكرم(ص) پس از حمد و ثناى خداوند و دعوت مردم به سوى خاندان گرامى نبوت و چنگ زدن به ريسمان ولايت على بن ابيطالب(ع) فرمودند:
«اى گروه مردمان!
آن نور خداى تبارك و تعالى در من قرار گرفت و پس از آن در وجود على(ع)، آنگاه از او در نسلش تا «قائم المهدى(ع)» كه بازگيرنده حق است و جلب كننده همه حقوق ازدست رفته ما.

- «الا و ان خاتم الاوصياء منا القائم المهدى ».
آگاه باشيد كه خاتم اوصياء مهدى قائم(ع) از ماست.

- «الا انه الظاهر على الدين كله ».
آگاه باشيد كه او بر همه اديان پيروز مى شود.

- «الا انه المنتقم من الظالمين ».
آگاه باشيد كه او انتقامگير از ستمگران است.

- «الا انه فاتح الحصون و هادمها».
آگاه باشيد كه گشاينده و درهم كوبنده مرزهاست.

«الا انه مدرك بكل ثار لاولياءالله عز و جل ».
آگاه باشيد كه او خونخواه همه بندگان صالح خداست.

- «الا انه قاتل كل قبيلة من اهل الشرك ».
آگاه باشيد كه او كشنده هر قبيله اى از مشركان است.

- «الا انه الغراف من البحرالعميق ».
آگاه باشيد كه او نهرى خروشان از اقيانوسى بيكران است.

-...آگاه باشيد كه او ياور دين خداى تبارك و تعالى است.
-...آگاه باشيد كه او هر دانشمندى را به دانش وهر نادانى را به نادانى مى شناسد.

-...آگاه باشيد كه او برگزيده و انتخاب شده خداوند است.
-...آگاه باشيد كه اووارث هر دانش و دربرگيرنده آن است.

-...آگاه باشيد كه او آنچه بگويد از پروردگارش مى گويد و هشداردهنده به امر ايمان است.
-...آگاه باشيد كه او رشيد و كامل و نيرومند و متين است.

-...آگاه باشيد كه فرمانروايى جهان هستى به او واگذار شده است.
-...آگاه باشيد كه هر كس از (پيامبران و امامان) پيش از او، نويد آمدنش را داده اند.

-...آگاه باشيد كه او تنها حجت بازمانده خداوند است، بعد از او حجتى نيست، حقى جز با او و نورى جز در پيش اونيست.
-... آگاه باشيد كه احدى بر او چيره نيست و كسى او را شكست ندهد .

-...آگاه باشيد كه او ولى خدا در روى زمين، و داور او در ميان مردم و امين او در آشكار و نهان است.

بحار الانوار، ج 37، صص 213 - 211.
«گروه پژوهشى موعود»

s1m5j8

عضو جدید
کاربر ممتاز
امام عصر از زبان حضرت علی (ع)

امام عصر از زبان حضرت علی (ع)

حضرت علی (ع) فرمودند:

آگاه باشید که هر کس مهدی را درک نماید، او را مشعل فروزانی می یابد. که الگوی صالحان است و بندها را می گسلد.

(نهج البلاغه خ 150)

حضرت علی (ع) فرمودند:

بدانید که هر گاه به کسی که از مشرق (مهدی (عج) ) طلوع می کند، اطاعت کنید، هر آئینه شما را در طریقه رسول خدا به راه می برد. پس آن وقت کری و کوری خود را مداوا خواهید نمود و از زحمت طلب و بیراهگی فارغ خواهید شد.

(غیبت نعمانی ص212)

حضرت علی (ع) فرمودند:

او زره دانش برتن دارد و با تمامی آداب و با توجه و معرفت کامل آن را فرا گرفته است. حکمت، گمشده اوست که همواره در جستجوی آن می باشد و نیاز اوست که در به دست آوردنش می پرسد.

(نهج البلاغه ح182/5 )

حضرت علی (ع) فرمودند:

ای کمیل هیچ عملی نیست مگر آن که من افتتاح کننده آن هستم و هیچ چیزی نیست مگر این که قائم (عج) آن را به پایان می رساند و خاتمه می دهد.

(بحارالانوار ج77ص269)

حضرت علی (ع) فرمودند:

آغوش پناهش بیش از هر پناهگاهی به روی پناه جویان باز است و دانشش بیش از دانش همه شماست و دلسوزی اش از همه شما فراگیر تر است.

(اثبات الهداة ج7ص75)

حضرت علی (ع) فرمودند:

پس از غیبت قائم (عج) جز افراد مخلص که به یقین رسیده اند، کسی در آن استوار نمی ماند به جز آنان که خدا بر ولایت ما از آن ها پیمان گرفته است و ایمان را در قلب های آن ها نوشته است و آنان را به روحی از سوی خود تأیید کرده است.

(کمال الدین ص304)

از فراقت به جواني همگي پير شديم
بي تو از وادي دنيا همگي سير شديم

بي خود از حادثه ي عشق تو ديوانه و مست
عاشق کوي تو گشتيم و زمين گير شديم

تا که وصفي ز کمان و خم ابروي تو رفت...
در پي ديدن رويت همگي تير شديم

ghxzy

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
١- پیامبر اکرم (ص) فرمودند:
آدمی تعجّب می کند از وفور ایمان مردم آخرالزّمان که پیامبری را ندیدند و امام آسمانی را زیارت نکردند و تنها ایمان به سطوری می آورند که بر روی کتابهای باقیمانده از وحی و کلمات معصومین نقش بسته است.
منبع : کتاب حکیم

2- امام علی (ع) فرمودند:
از علائم ظهور آن است که به همدیگر بد گویید و یکدیگر را تکذیب کنید و از شیعیان من باقی نمی ماند؛ مگر به اندازة سرمه در چشم و نمک در غذا و چنین خواهد بود، امتحانات زمان غیبت.
منبع : کتاب بحارالانوار

:gol::heart::gol:

3- امام محمد باقر (ع) فرمودند :
ایام ا... سه روز است ، یکی روز ظهور حضرت قائم (عج) و دیگری روز رجعت و سومی روز قیامت است.
منبع : کتاب حکیم

4- امام محمد باقر (ع) فرمودند :
اصلاحات قائم، به مساجد نیز می رسد و هر مسجدی که ذی خود خارج باشد و ظواهرش اشرافی و اعیانی باشد در روز رهایی ویران می شود.
منبع : بشارت الاسلام ص 235

5- امام جعفرصادق (ع) در تفسیر آیه62 سوره نمل می فرماید:
«امّن یجیب المضطرّ اذا دعاه و یکشف السّوء و .....» آیا کسی هست که به فریاد بیچاره در وقت ناله اش جواب دهد و رفع نگرانیها را نماید ؛ فرمود: این کلام در مورد قائم وارد شده و اوست که هر لحظه خدا را می خواند برای دفع دشواری و به زودی پروردگار، وی را بر کرسی اقتدار جهانی می نشاند.
منبع : الزام النواصب ص 172

بالا